Nie každý musí so všetkým súhlasiť. Vo futbale existuje veľké množstvo pravidiel alebo iných skutočností, ktoré majú svojich odporcov. Veľmi zvláštne sa viacerým zdá, a až do vysvetlenia nevedeli pochopiť, prečo bude Slovensko v kvalifikácii o EURO 2024 až v 5. koši spoločne s rôznymi trpaslíkmi.
OTVORENÝ KOMENTÁR | Nejdeme obhajovať Slovensko a jeho výkony v Lige národov, nejdeme ich haniť. Nemáme v úmysle hodnotiť iné krajiny. Ideme sa pozastaviť nad “logikou”, ktorú UEFA použila. Týka sa práve nasadzovania do košov žrebu kvalifikácie o EURO 2024.
Keď vznikala Liga národov, UEFA ohlásila, že táto “súťaž” bude akousi náhradou “nezáživných priateľských stretnutí”, no zároveň mala byť zachovaná myšlienka, že behom nej majú tréneri možnosť odskúšať si mladých hráčov alebo tých, ktorí zvyčajne nehrávajú. No, to samozrejme môžu. Má to však podstatné ALE.
Totižto práve výsledky v Lige národov sú kľúčovým faktorom k nasadzovaniu do košov pri žrebe kvalifikácie o nadchádzajúce podujatie. Áno, v poriadku, určite by mali mať istý podiel. Ale aby tieto “súťažné priateľské” zápasy mali až takú vysokú váhu? To zrejme UEFA trošku prehnala. Ani na MS v hokeji nie sú krajiny nasadené len podľa posledného turnaja, vo futbalovej pohárovej Európe existuje 5-ročný rebríček, v tenise ročný, behom ktorého hráči zažíjú úspechy i pády.
Ak si vezmeme bežný 4-ročný cyklus platný pre európske reprezentácie, pozostáva zo šiestich “súťaží”. Ak si primyslíme, že MS v Katare je už za nami (normálne sa hráva vždy MS v lete), aktuálne by ten cyklus vyzeral nasledovne: kvalifikácia o EURO 2020, EURO 2020, Liga národov 2020-21, kvalifikácia o MS 2022, MS 2022, Liga národov 2022-23.
A my si myslíme, že by v kvalifikácii o EURO 2024, ktorá sa bude čoskoro žrebovať, mali byť krajiny rozdelené do košov práve na základe výsledkov v celom cykle. Nad kritériami by sa dalo polemizovať dlhšie, no v zásade by každý z týchto šiestich “dielikov” mal určitú váhu (resp. výsledky v ňom) a na základe toho by bolo uskutočnené rozdelenie do košov a následny žreb.
Ako sme spomínali, nejdeme sa zastávať nikoho. Ale aby sa v 5. koši ocitla krajina (Slovensko), ktorá vo dvoch predošlých kvalifikáciách mala bilancie 5-2-3 a 3-5-2, teda v súhrne 8-7-5, do toho sa kvalifikovala na EURO 2020, kde navyše vyhrala aj zápas v skupine, a to len preto, že sa jej nedarilo v Lige národov, zatiaľ čo také Faerské ostrovy sú vo 4. koši, je minimálne zvláštne. Hviezdne Francúzsko a dokonca Anglicko (semifinalista MS a finalista EURA) sú pre zmenu v 2. koši na úkor Maďarska, Švajčiarska alebo Poľska. Nielen to, ale aj ďalšie “nezrovnalosti” by mali UEFU donútiť sa zamyslieť…
Otvorený názor: Kedy sa odrazí slovenská repre od otupného dna?
Zdroj: Športový Magazín | Foto: Instagram/Davidhancko