Pavol Demitra (†36): 9 faktov o legende, ktorá by dnes mala 48 rokov!

Patril medzi najlepších slovenských hokejistov všetkých čias, bol kapitánom slovenskej reprezentácie na MS v roku 2011 a po poslednom dueli na nich sa rozlúčil s reprezentáciou. Nevedel však a nik by si ani v najhorších snoch nepredstavil, že viackrát súťažný zápas nestihne odohrať. Čakala ho totižto údajne posledná sezóna v KHL, možno aj v kariére.

Či by tomu skutočne tak bolo, na to už odpoveď nedostaneme. My si však pripomeňme muža, o ktorom bol v roku 2014 natočené životopisný dokumentárny film s výstižným názvom “38” s podtitulom “Filmová pocta hokejovej legende”.

9 faktov o Pavlovi Demitrovi (29.11.1974 – 7.9.2011)

1) Prvú profesionálnu sezónu odohral ako 17-ročný v drese rodnej Dubnice nad Váhom, kde miestnemu Spartaku pomohol k 6. miestu v I.SNHL vďaka 13 gólom a 10 asistenciám v 28 štartoch.

2) V apríli 1992 stále ako 17-ročný prispel skvelými výkonmi Československu k titulu na majstrovstvách Európy U18. V 6 víťazných dueloch získal 12 bodov a stal sa druhým najproduktívnejším hráčom turnaja (prvý bol David Výborný).

3) Druhú sezónu (1992/93) už strávil v Dukle Trenčín, ktorá obsadila nielen v základnej časti, ale aj po play-off konečné 3. miesto v nabitej československej lige. Jeho spoluhráčmi boli aj Žigmund Pálffy, Miroslav Šatan, Ján Pardavý, Ľubomír Sekeráš, Branislav Jánoš, Jozef Daňo, Roman Kontšek, Miroslav Hlinka či Richard Pavlikovský.

4) Hoci v NHL získal krásnych 827 bodov (z toho 768 v základnej časti), draftovaný bol v roku 1993 až z 227. miesta klubom Ottawa Senators.

5) Pred tým, ako bol kapitánom Slovenska na MS 2011, rovnakú poctu mal aj na OH 2006 v Turíne, kde sme po suverénnej jazde základnou skupinou stroskotali vo štvrťfinále na Česku.

6) Svoju poslednú, a zároveň jedinú sezónu v KHL, odohral v drese Lokomotivu Jaroslavl už ako 36-ročný. Napriek tomu bol najproduktívnejším hráčom svojho tímu v základnej časti (60 bodov v 54 zápasoch) i v play-off (21 bodov v 18 zápasoch).

7) Jeho číslo 38 je vyradené tak z dresov Dukly Trenčín, ako aj slovenskej reprezentácie. Jeho meno nesie aj trenčiansky štadión a športová základná škola v Dubnici nad Váhom.

8) Ako bolo vidno aj z dokumentu “38”, nikdy nezanevrel ani na svojich kamarátov z detstva, pričom viackrát si stihol zahrať aj v obľúbenej mestskej lige malého futbale, samozrejme, pred začiatkom sezóny v NHL.

9) O Pavlovi Demitrovi nahrala pieseň aj skupina Inekafe. Jej názov je Čiernobiela a nachádza sa albume “Nevhodný typ” z roku 2015.

PIESEŇ:

Zdroj: Eliteprospects.com, Quanthockey.com | Foto: Twitter, Youtube/Matronns | Video: YouTube.com