Podrobná analýza: Ktoré tímy z Anglicka si zahrajú LM 2020/21?

V nedeľu 26. júla o 17:00 nášho času sa súbežne začne hrať všetkých desať duelov posledného kola Premier League, v ktorom bude rozhodne o čo hrať. Okolnosti totižto zahrali do kariet vskutku pikantnému rozhodovaniu o miestenkách do pohárovej Európy, no aj účasti medzi elitou.

V prvom rade si nemožno nevšimnúť, že mimoriadne vyrovnaná sezóna spôsobila, že na Ligu Majstrov stačí tentokrát oveľa menej bodov, ako tomu bývalo v ostatných rokoch. Zatiaľ, čo v minulej sezóne sa ušiel “čierny Peter” (a teda 5. miesto a neúčasť v LM) Arsenalu so 70 bodmi a rovnakému celku dokonca v roku 2017 nestačilo ani 75 bodov, teraz je istota o desať bodov nižšie, čo je viac než desať percent! Ale vráťme sa k súčasnosti.

Východzia pozícia po 37. kole

Aktuálne majú istotu 96-bodový Liverpool a 78-bodový Manchester City. Od 3. miesta však začína boj. Manchester United a Chelsea majú po 63 bodov a Leicester ich má 62. Čo sa týka Európskej ligy, tu je naoko všetko vyjasnené. Wolverhampton má 59 bodov a Tottenham 58 bodov. Ešte pár kôl pred koncom to bolo viac zamotané, no ďalšie straty Sheffieldu United, Arsenalu i Burnley znamenali, že ani teoreticky už nemôžu skončiť na lepšom, než 8. mieste.

Ale ani Spurs a Wolves tú ich “naoko pohodu” nemôžu brať vážne. Arsenal sa totižto triumfom nad Citizens prepracoval už do finále FA Cupu, a ak vo finále zdolá Chelsea, objaví sa v skupinovej fáze Európskej ligy a siedmy celok Premier League ostane bez pohárovej Európy.

Duely 38. kola

Najsledovanejšie budú dva zápasy, a to zápasy Chelsea vs. Wolverhampton a Leicester vs. Manchester United. Tottenham na pôde Crystal Palace len potrebuje splniť “povinnosť” a potvrdiť zlepšenú formu, a následne dúfať, že Wolves nevyhrajú na pôde Chelsea.

Chelsea ale nemôže v žiadnom prípade Wolves “pustiť” tri body, pretože by ju to mohlo stáť miestenku v Lige Majstrov. The Blues majú totižto oveľa horšie skóre ale Man Utd i Leicester, pričom v prípade svojej prehry môžu mať rovnosť bodov s obomi a v oboch prípadoch by to znamenalo 5. miesto a rozplynutie sna o Lige Majstrov.

Sklamaný Harry Kane

Kto si zahrá LM a za akých okolností?

Manchester United – ak aspoň remizuje na pôde Leicestru alebo prehrá a zároveň prehrá aj Chelsea s Wolves

Chelsea – ak aspoň remizuje s Wolves alebo ak prehrá a zároveň Man Utd vyhrá na pôde Leicestru

Leicester – ak vyhrá s Man Utd alebo ak remizuje a zároveň Chelsea prehrá s Wolves

Vardy do Atlética?

Kto skončí na 6. mieste a za akých okolností?

Wolverhampton – ak získa v poslednom kole proti CHelsea rovnaký (alebo vyšší) počet bodov ako Tottenham proti Crystal Palace

Tottenham – ak získa v poslednom kole proti Crystal Palace viac bodov ako Wolves proti Chelsea (a teda stačí mu aj remíza, ak Wolves prehrajú)

Kto vypadne/sa zachráni medzi elitou?

Istotu zostupu má Norwich a o zvyšných dvoch vypadávajúcich sa rozhodne medzi triom Aston Villa, Watford (po 34 bodov) a Bournemouth (31 bodov). Ako rozhodujúce kritérium pri rovnosti bodov je skóre, a to majú aktuálne všetci veľmi podobné (Aston Villa -26 a ostané dva tímy po -27).

Posledné kolo: Arsenal – Watford, West Ham – Aston Villa, Everton Bournemouth

Vzhľadom na body a skóre je isté, že Bournemouth sa zachráni v jedinom prípade, a to ak vyhrá a Watford i Aston Villa prehrajú (a to akýmkoľvek rozdielom). Ak niekto z dvojice Watford a Aston Villa získa body, Bournemouth je z hry. A pri rovnosti je na tom aktuálne Aston Villa lepšie ako Watford, keďže má o gól lepšie skóre a o šesť strelených gólov viac. Ak by teda v poslednom kole oba celky remizovali alebo prehrali či vyhrali s rovnakým rozdielom alebo rozdielom o gól lepším v prospech Watfordu, stále je na to Aston Villa lepšie.

Troy Deeney

Foto: Twitter