Porovnanie neporovnateľného: Je Pelé najlepším hráčom histórie?

NÁZOR | Pelé, vlastným menom Edson Arantes do Nascimento, často označovanými ako kráľ futbalu. Jediný muž, ktorý sa môže chváliť tromi titulmi z MS vo futbale, dal o sebe nezabudnuteľne vedieť po prvýkrát už ako 17-ročný na šampionáte vo Švédsku. Strelil šesť gólov, dva z toho vo finále domácim Švédom. V roku 1999 bol zvolený medzinárodnou federáciou futbalových historikov a štatistikov (IFFHS) za najlepšieho futbalistu storočia.

Inak povedané, jeho kariéru sprevádzali samé superlatívy. Je ale skutočne najlepším futbalistom všetkých čias? Stretáme sa s otázkou „Kto je najlepší?“ Dá sa označiť jeden muž, ktorý strieľal gól za gólom počas značnej časti kariéry, za toho najlepšieho? Vo svojej dobe bol skutočným velikánom, hoci krátko pred tridsiatkou už nebol taký dominantný. Šesťdesiate roky mu patrili tak, ako ostatné desaťročie Messimu s Ronaldom.

Dodnes je najlepším strelcom brazílskej reprezentácie. S 15-gólovým odstupom za ním je Ronaldo, o ďalšie dva presné zásahy menej má Neymar. 28-ročný krídelník PSG má šancu pol storočia starý rekord prekonať. Podotknúť treba však aj fakt, že Neymar odohral už teraz viac duelov ako kráľ Pelé. Jedno porovnanie strieda druhé, Pelé vychádza prakticky zo všetkých ako víťaz.

Dobová fotografia – Pelé ako 15-ročný v drese Santosu

Pomenovanie “Kráľ futbalu” tak chlapíkovi narodenému v roku 1940 pravdepodobne ostane naveky, hoci na svete je stále menej ľudí, ktorí ho videli hrať naživo. O tom, že je najlepší, sa dá pochybovať. Prečo? Minimálne preto, že celú svoju kariéru strávil doma v Brazílii, kde obliekal dres Santosu. Posledné tri roky strávil v USA, kde ako 37-ročný definitívne skončil. Nikdy sa teda podobne, ako väčšina Brazílčanov tej doby, neobjavil v Európe. Teda ak nepočítame reprezentačné výjazdy a pod. Ponuky údajne mal, no rozhodol sa ostať.

Za ďalšie, vtedajší futbal sa nedal rovnať s tým dnešným. Áno, Pelé za to pochopiteľne nemôže, no rýchlosť, tvrdosť, taktika či dynamika hry sú dnes na úplne inej úrovni. Odborníci zanalyzovali vďaka záznamom viaceré zápasy z minulosti a zhodli sa, že v tej dobe priemerne hráči nabehali za zápas cca šesť kilometrov. S týmto číslom dnešní futbalisti neraz odchádzajú už do kabín po polčasovom hvizde.

Možno ste si niekedy pozreli na Youtube či niekde v televízii zostrih gólov z Pelého éry. Ak áno, určite ste postrehli ľahkosť, s akou prechádzal cez súperove defenzívy. Viete si predstaviť, ako by dopadol dnes? Každopádne by si na nekompromisných stopéroch neraz “vylámal zuby”.

Čo z toho teda vyplýva? Každá doba má svojich géniov, osobnosti, hviezdy. Porovnávať ich však medzi sebou nemožno, a teda ani Pelého, ktorý bol v 60-tych rokoch fenoménom, nemožno označiť za najlepšieho futbalistu histórie. Pelé vs. Lionel Messi alebo CR7? Alebo vs. Ronaldinho, Zidane, Gerd Muller, Bican, Cruyff, Maradona, Ronaldo, Beckenbauer, Iniesta alebo Buffon? Smiešne. Neporovnávať, ale vychutnávať si genialitu legiend. O tom to je, nemyslíte?

Foto: Twitter