Prekonal sám seba: Africký vytrvalec prekonal svoj vlastný rekord!

42195 metrov. To je vzdialenosť, ktorú musíte bez pomoci zabehnúť, aby ste si mohli povedať, že ste absolvovali maratónsky beh. Zatiaľ, čo väčšina z nás by ho skôr zvládla prekráčať, najlepší vytrvalci ho behajú za menej než dva a štvrť hodiny.

Rekordérom na tejto vzdialenosti, ktorá je vlastne najdlhšou oficiálnou atletickou bežeckou disciplínou, je už niekoľko rokov Keňan Eliud Kipchoge. Doteraz bol rekord na úrovni 2:01:39, teraz je jeho rekordný počiny o 30 sekúnd lepší. Na prestížnom berlínskom maratóne zvládol trať prebehnúť za 2:01:09 hod.

Tento výkon sa zdá byť šialený a ťažko dosiahnuteľný najmä profesionálom, keďže amatéri si vlastne také niečo zvyčajne nevedia predstaviť. My sme si pripravili niekoľko prirovnaní, ktoré vyznievajú bláznivejšie než samotný výkon.

Kipchogeho priemerná rýchlosť bola 20,88 km/h. To je cca rýchlosť, akou sa pohybujete zvyčajne na bicykel. Možno ešte vyššia. Každopádne, porovnáme si to aj s behmi na kratšie vzdialenosti. Každý kilometer zabehol v priemere za 2 minúty a 52 sekúnd. Každých 400 metrov za 1 minútu a 9 sekúnd. Každých 200 metrov za necelých 35 sekúnd a každých 100 metrov za 17,22 sekundy. Skúste ísť na štadión, zabehnúť napríklad 400vku za 69 sekúnd a predstavte si, že on ich zabehol v takom tempe 105 za sebou.

Zdroj | Foto: Twitter