Prezident Realu Pérez k prestupu Luísa Figa z Barcelony: “Bolo to ako vytrhnúť srdce!”

Vo svete futbalu existuje len málo klubov, medzi ktorými panuje tak obrovská rivalita ako medzi Realom Madrid a FC Barcelonou. Priame prestupy medzi týmito celkami sú prakticky tabu, no vo viac ako 100 ročnej histórii oboch klubov k takýmto zmenám dresu predsa len došlo.

Aktérom posledného a azda najkontroverznejšieho priameho prestupu medzi Realom a Barcelonou bol Luís Figo. Dnes už 44-ročná legenda portugalského futbalu v roku 2000 šokovala odchodom z Camp Nou na štadión svojho úhlavného nepriateľa. Figo obliekal na prelome tisícročí už piatym rokom dres Barcelony a dokonca bol jej kapitánom. Nikto z radov “Culés” si nepripúšťal odchod svojho najlepšieho hráča, nie to ešte do Madridu. Čo čert nechcel, respektíve prezident Realu Florentino Pérez chcel, odchovanec Sportingu Lisabon sa pred sezónou 2000/2001 napokon naozaj sťahoval na Santiago Bernabéu.

Na kontroverzný prestup, ktorý bol v tej dobe rekordným, si zaspomínal aj sám Florentino Pérez, jeho hlavný iniciátor: “V tej dobe nikto neminul na prestup 60 miliónov eur. Presvedčil som ho k prestupu, no nebolo to ľahké, veď bol kapitánom Barcelony! Bolo to ako vytrhnúť srdcia našim krajanom.”

Luís Figo v drese Barcelony

Prestup Luísa Figa položil základy slávnej éry Galácticos: “Povedal som mu, že chceme okolo neho postaviť tento projekt. Potom prišli Zidane, Ronaldo, Beckham a vytvorili sme fenomén zvaný Galácticos,” prezradil prezident Pérez pre televíziu Fox Sports a pár slov venoval aj novej ére Realu Madrid: “Éru Galácticos sme sa snažili nasledovať s hráčmi ako Cristiano Ronaldo, Kaká, Karim Benzema a Gareth Bale. Najlepší hráči vám pomôžu napredovať po športovej stránke, ale aj ekonomicky. Teraz vo svete zastávame pozíciu, o ktorej si myslím, že si ju zaslúžime.”

Luís Figo v drese Realu Madrid

Figo po príchode do Realu okamžite získal španielsky ligový titul, následne Zlatú loptu pre najlepšieho hráča sveta a aj titul šampióna Ligy majstrov. Pamätníci však nepochybne majú stále v živej pamäti aj prvé zápasy Luísa Figa na Camp Nou po prestupe z Barcelony. V tom úplne prvom domáci fanúšikovia Figovi adresovali zrejme všetky nadávky sveta doplnené o vyhrážky smrťou. Hádzali po ňom zapaľovače, mince, pomaranče či fľaše. Dlhoročný portugalský kapitán bol hlavným exekútorom rohových kopov Realu, no proti Barcelone ich prenechal svojim kolegom. Rohová zástavka bola totiž príliš blízko tribún plných rozvášnených fanúšikov.

Jeho druhý návrat na štadión katalánskeho veľkoklubu bol ešte drsnejší. Z hľadiska totiž po Luísovi lietali prasačie hlavy. Prestup Luísa Figa aj po 17 rokoch vzbudzuje vlnu emócií a je ukážkovým príkladom toho, že prestup medzi odvekými rivalmi sa v radoch niektorých fanúšikov neodpúšťa.

Druhý zápas Luísa Figa na Camp Nou v drese Realu

https://www.youtube.com/watch?v=kRdigcA0FZU

Zdroj: Marca.com, YouTube.com | Foto: Twitter