REALITA SEZÓNY 2022-23: KOĽKO HRÁČOV Z DRAFTU SI ZAHRALO V NHL?

Slovenský útočník Juraj Slafkovský odohral do osudného zranenia v NHL 39 stretnutí. On a Shane Wright boli jedinými mladíkmi, ktorí dostali príležitosť od úvodného stretnutia. Ako to vyzerá po cca 90% základnej časti?

Niektorí slovenskí fanúšikovia boli sklamaní, že Filip Mešár hrá len v juniorskej OHL a Šimon Nemec pre zmenu na farme v AHL. Tam podáva veľmi dobré výkony, no pozvánku do prvého tímu nedostal ani raz. Rozhodne však nemožno hovoriť o nejakej diskriminácii našich hráčov.

Pri pohľade na využitie hráčov draftovaných v roku 2022 musíme konštatovať, že to je buď slabý ročník alebo že kluby menia filozofiu a do NHL už nenechávajú naskakovať hráčov so sloganom “hodím ťa do vody a plávaj”.

Pretože až doteraz, a opäť prízvukujeme, že máme za sebou 90% základnej časti, si v NHL zahrali iba štyria hokejisti z draftu 2022. Juraj Slafkovský je so svojim vyťažením suverénnym premienatom.

Náš útočník totižto odohral 39 duelov a v nich dovedna 476 minút, z toho 50 minút v presilovkách. Pripísal si štyri góly a šesť asistencií, 33 trestných minút, 13 mínusových bodov či 42 striel do priestoru brány.

Čo ďalší hráči?

Shane Wright ako draftová štvorka dostal príležitosť v drese Seattlu v 8 dueloch, na konte má gól a asistenciu za 68 minút na ľade, v priemere hrával teda len 8 a pol minúty. Zmohol sa len na štyri strely a vyhral 10 z 31 vhadzovaní. Veľký talent kanadského hokeja tak radšej organizácia presunula do AHL a navzdory štyrom gólom v piatich zápasoch dokonca do juniorskej OHL.

Ešte menej priesrotu dostala draftová šestka, český obranca David Jiříček. Ten dostal v drese Columbusu šancu vo dvoch stretnutiach a na ľade strávil dovedna 31 minút. Za tú dobu nebodoval a pripísal si štyri mínusové body. Posledným do partie je ďalší útočník Montrealu Owen Beck. Ten sa na ľad dostal raz na necelých desať minút, je bez streleckého pokusu a s jedným mínusovým bodom.

Len dodáme, že z draftu 2021 si už v sezóne 2021-22 zahralo šesť hokejistov, všetci dostali príležitosť aj v tejto sezóne a okrem nich aj ďalší ôsmi hokejisti. Ani počet štrnásť hráčov ale nie je práve najvyššie číslo na to, že ich bolo viac ako 220. Presadiť sa v NHL nie je evidentne vôbec jednoduché.

 

Zdroj: Športový Magazín, Eliteprospects, Quanthockey | Foto: Instagram 1,2