Reorganizácia naráža: TOTO je jej najväčší problém!

Ako ste zrejme postrehli, medzi sezónami 2021-22 a 2022-23 prebieha na Slovensku reorganizácia seniorskeho futbalu. Avšak, tá naráža na rôzne úskalia. Každopádne, pozrime sa na to, ako to bude v sezóne 2022-23 u nás vyzerať, a taktiež, na problémy.

 

MODEL OD SEZÓNY 2022-23

Slovenský futbalový zväz bude na seniorskej úrovni riadiť okrem Fortuna ligy (12 klubov) a II. ligy (16 klubov) aj III. ligu západ a III. ligu východ (obe 16 klubov). Až 4. úroveň, a síce Majstrovstvá regiónu (Bratislava, Západ, Stred, Východ) si budú riadiť jednotlivé zväzy.

PROBLÉMY

Mnohí zástupcovia klubov neboli spokojní s tým, že zväzy s nimi prakticky nič neprediskutovali. Účastníkov III. líg trápia v postcovidovej dobe zvýšené náklady na dopravu, zníženie počtu regionálnych derby-zápasov a samotná nárazová reorganizácia. Niektoré kluby dokonca odmietli účasť v súťažiach, ktoré si vybojovali a prihlásili sa o súťaž nižšie.

AKO TO VIDÍME MY?

Samozrejme, vždy sa nájdu odporcovia a aj tí, ktorí súhlasia. Náš názor je taký, že reorganizácia bola nevyhnutná, pretože sme zástancami určitej kvality. Avšak, táto skoková jednorázová reorganizácia je veľmi nevhodná, obzvlášť v tejto neistej dobe. Katastrofou je aj ignorácia názorov zástupcov klubov.

OPTIMÁLNY MODEL

Opäť musíme prízvukovať, že je to len náš pohľad, pretože názorov môže byť množstvo. Za nás by bolo optimálne mať nasledovný model:

Fortuna liga – 12 klubov
II: liga – 12 klubov
Dve III. ligy – po 12 klubov (po 22. kole tri a tri najlepšie spojiť do skupiny o postup a hrať dvojkolovo, tímy na 4.-12. mieste jednokolovo dohrať súťaž)
Dve IV. ligy – po 16 klubov
Štyri V. ligy – po 16 klubov

Avšak, tento model by mohol byť reálne dosiahnutý v 8 až 10-ročnom horizonte, nie skokovo. V prvom kroku by bol znížený počet klubov v III. ligách, následne by sa zreorganizovala V. a IV. úroveň, následne by bol znížený počet klubov v II. lige a až na záver by boli zredukované III. ligy zo štyroch na dve, keďže už by boli pod nimi dve IV. ligy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 1. FC Tatran Prešov (@1_fctatranpresov)

Zdroj: Športovýmagazín | Foto: Instagram/FCNitra