RETRO: Bol lepší než Wayne Gretzky, dnes však robí šoféra kamiónu!

V prestížnej juniorskej lige zbieral dva body na zápas. Na MS juniorov dosiahol najviac bodov v histórii a dodnes ho nikto neprekonal. Neskôr sa stal jednotkou draftu NHL a obdivoval ho aj sám Wayne Gretzky. Jeho kariéra v NHL však skončila predčasne. Dale McCourt na najlepšiu hokejovú ligu sveta zanevrel a dnes robí šoféra kamiónu. Prečítajte si jeho netradičný životný príbeh!

Dale McCourt je niekdajší kanadský hokejový útočník, ktorý v sedemdesiatych rokoch minulého storočia patril k najväčším nádejám v zámorí. V QJMHL zbieral tri roky v rade viac, než dva body na zápas a v roku 1976 doviedol svoj tím ako kapitán k výhre Memorial Cupu, čo je za veľkou mlákou obdoba Stanley Cupu. O rok neskôr nazbieral na juniorských majstrovstvách sveta 18 bodov, čo je dodnes rekord, ktorý nikto nedokázal prekonať a s Kanadou získal striebro. V tom istom roku sa tiež stal celkovou jednotkou draftu NHL, keď si ho ako prvého vybrali Detroit Red Wings v drafte 1977.

Dale bol nesmierne talentovaný útočník, o ktorom aj Gretzky povedal, že sa od neho veľa učil a obdivoval ho. Lenže zatiaľ čo “The Great One” zažil v NHL skvostnú kariéru, Dale McCourt to šťastie nemal. Po jeho premiérovej sezóne v NHL v roku 1978, Detroit podpísal ako voľného hráča gólmana Rogieho Vachona, ktorý predtým patril Los Angeles Kings. Podľa vtedajších pravidiel mali však Červené krídla dať Kráľom kompenzáciu a ňou mal byť podľa vedenia NHL práve McCourt.

Lenže ten sa odmietol hlásiť v novom klube a nechcel za Los Angeles hrať. Po súdnych ťahaniciach napokon talentovaný mladík v Detroite zostal, ale už nikdy nepodával také výkony ako predtým. V Detroite strávil štyri roky, zbieral v nich bod na zápas a patrí medzi legendy klubu, ale ostatní hráči NHL nemali pochopenie pre jeho vzdor a neochotu hrať za Los Angeles. Bola z toho veľká aféra a samotný Dale McCourt sa neskôr vyjadril, že správanie hráčov a hráčskej asociácie ho pripravilo o lásku k NHL.

V National Hockey League ešte však pár sezón odohral, pričom z Detroitu bol v roku 1981 vymenený v rámci megatrejdu do Buffala. Tam odohral zvyšok sezóny 1981-1982 a ďalšie dva ročníky. Následne strávil jeden rok v Toronte Maple Leafs, aby sa v roku 1984 vo veku 27 rokov s NHL nadobro rozlúčil. Nie pre slabú výkonnosť, ale kvôli jeho neochote hrávať v nej. Nasledujúcich osem rokov strávil vo Švajčiarsku v tíme HC Ambrì-Piotta, kde aj ukončil svoju kariéru. Stal sa tu klubovou legendou a jeho číslo 15 bolo slávnostne vyradené.

Dnes môžme len hádať, akou veľkou legendou mohol byť Dale McCourt v NHL, keby sa v roku 1978 zachoval inak. Po skončení hráčskej kariéry pôsobil ako asistent kouča vo švajčiarskom Berne, či pri talianskej reprezentácii na ZOH 1994. V rokoch 1998-2000 bol dokonca hlavným koučom tímu nemeckej hokejovej ligy Berlin Capitals, ale následne sa z hokejového sveta úplne vytratil. Muž, ktorého obdivoval najlepší hokejista všetkých čias Wayne Gretzky, dnes robí šoféra kamiónu.

Foto: Gettyimages, Instagram, Sportsecyclopedia.com, YouTube