RETRO: Toto bol najinfarktovejší záver veľkého finále!

Odvtedy ubehlo už cez 20 rokov, no fanúšikovia oboch aktérov majú na ten večer stále čerstvé spomienky. Bodaj by nie. To, čo sa stalo 26. mája 1999 na Camp Nou, sa nedá nazvať inak, ako infarktovým zápasom!

Do barcelonského finále Ligy majstrov sa v sezóne 1998/1999 prebojovali dvaja giganti európskeho futbalu – Bayern Mníchov a Manchester United. Na jednej strane stáli hviezdy ako Matthäus, Kahn, Kuffour, Zickler či Jancker, na druhej pre zmenu Giggs, Beckham, Cole, Yorke, Stam či Schmeichel. Ako hlavný arbiter viedol zápas fenomenálny Pierluigi Collina. Očakával sa vyrovnaný zápas, veď v skupinovej fáze sa medzi nimi zrodili remízy 2:2 a 1:1.

Finálový zápas sa začal trošku neočakávane, a to rýchlym gólom Baslera. Od šiestej minúty viedol nemecký klub 1:0 a všetko mal vo svojich rukách. Už vtedy skúsený Ottmar Hitzfeld dokázal nastoliť proti anglickému gigantovi taktiku, ktorá od tejto chvíle až do záverečných minút zápasu fungovala.

Váš názor nás zaujíma: Ohodnotťe týchto 10 líg od najobľúbenejšej!

Sir Alex Ferguson však nebol nijaké “béčko” a vedel, že ak chce so zápasom niečo urobiť, musí prejsť k zmenám. Takto sa dostal takmer pol hodinu pred koncom na ihrisko Sheringham a desať minút pred koncom aj tzv. “najhviezdnejší náhradník” Ole Gunnar Solskjær. Ani oni však gól nedokázali streliť a v 90. minúte už nemecký veľkoklub pomaly, ale isto, začal oslavovať. Predčasne.

Striedajúci Sheringham predsa len dokázal v 91. minúte prekonať Olivera Kahna, čím si vynútil predĺženie, do ktorého sa napokon zápas nedostal. Dôvod? V 93. minúte Ole Gunnar Solskjær ukázal, prečo je klenotom manchesterskej lavičky a strelil víťazný gól na 2:1 pre Manchester. Po tomto sa Bayern už nemal ani čas, ani silu, zmôcť sa na nejaký ďalší zázračný okamih. Manchester United sa stal po tridsaťjeden rokoch európskym šampiónom, pričom na ďalší, zatiaľ posledný triumf, si museli v klube počkať ďalších deväť rokov.

Zostrih najdôležitejších okamihov veľkého finále 1999

Video: YouTube | Foto: Gettyimages.com, YouTube