Rozhodcovia reagujú na penaltu proti Juventusu: Ako vidia kontroverznú situáciu odborníci?

V doterajšom priebehu sezóny by sme v Lige majstrov len ťažko hľadali moment, ktorý by do tak obrovskej miery rozvíril vášne futbalových fanúšikov, ako to spravil incident z 93. minúty zápasu medzi Realom Madrid a Juventusom.

Penalta, ktorá znamenala pre Juventus v prestížnej klubovej súťaži stopku, rozdelila svet. A aby sme konečne rozlúskli záhadu o tom, či bol pokutový kop nariadený správne, rozhodli sme sa vyhľadať tvrdenie tých najpovolanejších – futbalových rozhodcov. Tí zhodnotili verdikt svojho kolegu Michaela Olivera, ktorý neváhal odpískať zákrok Benatiu na Lucasa Vázqueza.

Graham Poll, bývalý anglický rozhodca

Graham Poll je bývalý anglický rozhodca, ktorý je považovaný za najlepšieho arbitra na Britských ostrovoch za posledných 25 rokov. Odpískal viac ako 1500 stretnutí, medzi ktorými nechýbali prestížne duely na Majstrovstvách sveta či na EURE. Poll spornú situáciu vidí rovnako ako Michael Oliver a rozhodnutie považuje za správne: “Michael Oliver, ktorý bol medzi elitnú skupinu rozhodcov povýšený iba v januári, potvrdil svoju nomináciu silnými, avšak správnymi rozhodnutiami na Bernabéu. Bol dostatočne odvážny, aby odpískal penaltu, ktorá posunula Real Madrid do semifinále. Tam to neskončilo. Obkľúčený a hanebne obťažovaný polovicou vyhrážajúcich sa hráčov Juventusu vedených Buffonom, zostal chladným a správne vylúčil Gianluigiho Buffona za jeho agresívne protesty,” prezradil pre denník Daily Mail Graham Poll. Bod v prospech penaltového rozhodnutia. 1:0

Eduardo Iturralde, bývalý španielsky rozhodca

Eduardo Iturralde González, bývalý španielsky rozhodca, má za sebou viac než 350 zápasov na tej najvyššej úrovni. Predstavil sa v Lige majstrov, pohári UEFA a trikrát pískal aj slávne El Clásico. Narozdiel od svojho anglického kolegu, Iturralde s penaltovým rozhodnutím nesúhlasí: “Kontakt zozadu nebol dostatočný. Rozhodca by v takomto prípade nemal pískať penaltu,” vyjadril sa Eduardo Iturralde González pre španielske periodikum AS. Bod proti penaltovému rozhodnutiu. 1:1

Ivan Kružliak, slovenský rozhodca

Ivan Kružliak je v súčasnosti najlepším slovenským rozhodcom. 34-ročný arbiter profesionálne píska od roku 2005 a od roku 2011 je členom rozhodcov FIFA. V tejto sezóne si odbil premiéru aj v Lige majstrov, a to hneď v dvoch zápasoch. K momentom zo záveru zápasu medzi Realom a Juventusom sa vyjadril v rozhovore pre Šport.sk: “Jednoznačná odpoveď na túto situáciu momentálne nie je, lebo v rýchlosti by som tiež povedal, že šlo o pokutový kop. Samozrejme, zo spomalených záberov je už ťažko odhadnúť intenzitu sotenia.” Ivan Kružliak teda povestný gordický uzol nerozsekol a jeho stanovisko sa jednoznačne neprikláňa na žiadnu stranu.

Výsledné skóre – remíza

Vyjadrenia troch profesionálnych rozhodcov dokonale vystihujú kontroverznú situáciu z 93. minúty na Santiago Bernabéu. Jedno oko po rozhodnutí Michaela Olivera plače a to druhé sa raduje. Slovami slovenského rozhodcu Ivana Kružliaka, jednoznačná odpoveď na túto otázku zrejme nie je. Jednoznačné ale je, že tento verdikt už nikto nezmení a futbal, ako ho poznáme- emotívny a krásny, tu bude aj naďalej.

Zdroj: Dailymail.co.uk, As.com, Sport.sk | Foto: Twitter