Šampión, ktorého zabil trh: Spomínate na monackú sezónu 2016/17?

Finančná i kvalitatívna nadvláda PSG vo Francúzsku sa zdala byť neohroziteľná. Kto by sa mohol čo i len priblížiť celku, ktorý vyhral trinásť zo šestnástich predošlých trofejí, ktoré sa v krajine dali získať, vrátane štyroch titulov v rade?

Zrejme v žiadnej najvyššej ligue nebol favorit na titul v sezóne 2016/17 taký jasný, ako práve v Ligue 1. Ešte ročník 2015/16 vyhralo PSG so ziskom 96 bodov a so skóre 102:19, ktorý bol okorenení trinástimi zápasmi s minimálne štyrmi strelenými gólmi (čo bolo 34%) a triumfmi aj v národnom pohári, ligovom pohári a superpohári! Druhý Olympique Lyon i tretie AS Monaco získali len po 65 bodov.

Napriek tomu sa stalo prakticky nemožné. Leonardo Jardim dokázal za pomoci bohatého prezidenta klubu Dmytryho Rybolovleva získať síce nie predražené, ale zaujímavé posily s (ako sa ukázalo) ohromným potenciálom. Stále sa očakávalo, kedy Monaku dôjde dych. No nestalo sa. S bilanciou 30-5-3 a skóre 107:31 sa kniežací klub radoval z prvého titulu po sedemnástich rokoch a do toho sa prebojoval až do semifinále Ligy Majstrov, kde dokázali vyradili po výsledkoch 3:5 a 3:1 Manchester City a následne aj Dortmund po výsledkoch 3:2 a 3:1. Zastavil ich až Juventus s nepriestupnou defenzívou a skvelým Buffonom.

Po dvoch nevydarených hosťovaniach už odpisovaný útočník Radamel Falcao vytvoril skvelý útočný tandem s neznámym mladíkom Kylianom Mbappém, ktorý až po štyroch mesiacoch sezóny oslávil svoju plnoletosť. Podporovali ich ďalší šikovní rýchlici Thomas Lemar a Bernardo Silva, stredová formácia stála na kontraste mladosti a skúsenosti a defenzíva bola vďaka ofenzívnemu štýlu často odbremenená od práce. Súperi si ťažko dávali rady aj s moderným typom ľavého obrancu v podobe Benjamina Mendyho.

Po tejto sezóne pochopiteľne záujem predovšetkým o mladých hráčov prudko vzrástol a keďže v tom období začal trh definitívne blázniť, vedenie Monaka sa niektorých hráčov vzdalo hneď, ďalších o rok. Už v sezóne 2017/18 to bolo poznať, hoci zisk 80 bodov a druhé miesto boli dobrou vizitkou odpovedajúcou realite. Klub síce ohromné milióny z predaja síce do istej miery investoval do viacerých náhrad za nich, no v klube to škrípalo. Na jar 2019 to dokonca vyzeralo, že Monaco vypadne. Napokon skončilo na 17. mieste len dva body od baráže a tri od zostupu. Hold, ukázalo sa, že hráč v hrsti je viac, ako miliónová náhrada na streche.

Základná zostava AS Monaka v sezóne 2016/17 a aktuálni zamestnávatelia týchto hráčov:

*Bakayoko sa už vrátil do Monaka po tom, ako strávil rok v Chelsea a ďalší rok na hosťovaní v AC Miláno.

Foto: Twitter