SEZÓNA EŠTE NEZAČALA: HAMILTONOVI UŽ TERAZ ALE HROZÍ SANKCIA!

Väčšie meno ako Lewis Hamilton súčasná F1 nemá. Britský pilot má, okrem iného, na konte už sedem titulov majstra sveta. V minulej sezóne bol síce od pridania ôsmeho vzdialený na míle, no i tak dostal novú lukratívnu zmluvu.

Úvodné podujatie ročníku 2023 sa koná v Bahrejne, ktorý je podobne ako ostatné arabské krajiny v ostatnej dobe spájaný s “porušovaním ľudských práv“, keďže na niektoré témy je v tejto časti sveta nahliadané inak ako v Európe, USA či Austrálii.

Práve s tým môže mať tentokrát problém práve Lewis Hamilton. Už 38-ročný pilot porušil nové protestné pravidlá FIA po politickom vyhlásení počas prvého tréningu na Veľkej cene Bahrajnu. Hamilton bol prichytený v dúhovom dizajne na prilbe, keď nastupoval do svojej novej W14 pred prvým voľným tréningom.

Hamilton nosil viackŕat dúhové farby minulú sezónu v snahe zvýšiť povedomie o právach LGBTQ+. Nový dizajn je jemnejší ako predchádzajúci dizajn, ale mohol by dostať hviezdu Mercedesu do problémov po tom, čo nové pravidlá zakázali jazdcom posielať akékoľvek politické gestá na trati.

Vedia, čo robia? Mercedes šokuje. Po zlej sezóne Lewisa Hamiltona … !

Vo štvrtok sa ho spýtali, či prinesie nejaké vyhlásenie na Veľkej cene Bahrajnu. Hamilton jednoducho povedal: „Uvidíte. Poznáte ma,” a dodal: „Vždy som cítil, že máme zodpovednosť, ak sa šport dostane do týchto krajín, sme povinní zvýšiť povedomie a pokúsiť sa na týchto miestach zanechať pozitívny vplyv. Tento názor nebol vždy zdieľaný vrámci športu, či už ide o tímy alebo ľudí na vysokých postoch. Je však potrebné urobiť. Neviem ako sa to stane. Čas ukáže.”

FIA zakázala všetky politické vyhlásenia počas pretekárskych víkendov predtým, ako si odpor tímov a jazdcov vynútil isté kompromisy. Namiesto toho riadiaci orgán objasnil, že pravidlá sa budú uplatňovať iba počas akcie na trati. Dokument zverejnený FIA pred Bahrajnom jasne ukázal, že to bude zahŕňať vizuálne gestá. Ako kompromis budú mať hviezdy F1 možnosť vyjadriť sa v rozhovoroch a na tlačových konferenciách, ak dostanú priamu otázku.

FIA však uvádza, že porušenie pravidiel môže mať za následok celý rad trestov pre vodičov. Tie zahŕňali jednoduché napomenutia a pokuty až po poklesy na rošte, časové penalizácie a dokonca vylúčenie z podujatí. A práve to už teraz hrozí Hamiltonovi, ktorého slová naznačovali, že sa zastrašiť nedá.

Zdroj: Express | Foto: Instagram 1,2