Slávne zápasy: Slovensko a jeho 20 veľkých futbalových víťazstiev!

Slovenská futbalová reprezentácia nikdy nebola súperom, ktorého by favoriti mohli brať na ľahkú váhu, no zároveň, neboli sme ani vysloveným postrachom. Dovedna sme odohrali v histórii 331 duelov (14 z toho v rokoch 1939-1944). Na konte máme 129 víťazstiev.

Väčšina z nich prišla proti papierovo slabším či vyrovnaným súperom, no niekoľkokrát sme dokázali poraziť aj súperov najťažšieho kalibru. My sme do nasledovnej tabuľky zhrnuli dvadsať našich najväčších víťazstiev, z toho aj to z úplne prvého priateľského zápasu v našich dejinách, keď sme v auguste 1939 zdolali “hitlerovské” Nemecko.

Viaceré z nich sú, ako ste si iste všimli, proti hrateľným súperom typu Poľska, Česka, Ruska či Ukrajiny, “exotickým” by sa dalo nazvať zdolanie futbalovo nepríjemného Iránu, poriadne divoký bol triumf 1:5 vo Walese, no Slovensko sa smie chváliť aj skalpom Francúzska, Nemecka, Španielska či Talianska.

Dvomi úplne najvýznamnejšími sú ale nepochybne tie súťažné. Taliansko sme na šampionáte v JAR 2010 zdolali 3:2 a vďaka tomu naša repre na jeho úkor postúpila do osemfinále, zatiaľ čo v kvalifikácii o EURO 2016 u nás “padlo” Španielsko, ktorého viacerí hráči mali v čerstvej pamäti zlatý hattrick z veľkých podujatí (EURO 2008, MS 2010, EURO 2012).

QuizMaker
Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter, Pollmaker.com