Slávny France Football: Toto je TOP10 brankárov histórie!

Prestížny francúzsky magazín France Football, ktorý je napríklad aj vyhlasovateľom Ballon d´Or, sa rozhodol vytvoriť rebríček desiatich najlepších brankárov všetkých čias. Samozrejme, takéto poradia si vždy nájdu množstvo odporcov, veď porovnávať stovky brankárov, ktorí pôsobili naprieč desaťročiami v celkom odlišných podmienkach, je dosť subjektívne.

Aj preto je na každom z nás, či budeme súhlasiť alebo nie. Každopádne v TOP desiatke nájdeme len dvoch aktívnych brankárov, pričom ani jeden z nich sa nedostal na pomyselné stupne víťazov. Medzi velikánov histórie sú zaradení Gianluigi Buffon a Manuel Neuer, ktorí sa obaja môžu pýšiť zlatou medailou z majstrovstiev sveta. Talianskej ikone sa to podarilo v roku 2006, Nemcovi o osem rokov neskôr. Medzi nimi, a síce v roku 2010 pre zmenu titul vychytal Španielom Iker Casillas, pričom aj ten je v TOP10.

Túto cennú trofej sa, naopak, nepodarilo získať “kráľovi” brankárov, a síce už tri desaťročia zosnulému Levovi Jašinovi. Moskovský rodák hájil počas celých dvadsiatich rokov kariéry svätyňu Dynama Moskva a bol aj pri zlate ZSSR z EURA 1960. Redakcia France Football ho uprednostnila pred jeho takpovediac súčasníkom Gordonom Banksom, majstrovi sveta z roku 1966. Obaja boli na vrchole pred viac než polstoročím, čo je dôvod, prečo rozhodnutie zaradiť ich na najvyššie priečky mnohým príliš “nevyhovuje”.

TOP10 najlepších brankárov všetkých čias podľa France Football:

1. Lev Jašin (ZSSR)
2. Gordon Banks (Anglicko)
3. Dino Zoff (Taliansko)
4. Gianluigi Buffon (Taliansko)
5. Manuel Neuer (Nemecko)
6. Peter Schmeichel (Dánsko)
7. Sepp Maier (Nemecko)
8. Iker Casillas (Španielsko)
9. Edwin van der Sar (Holandsko)
10. Peter Shilton (Anglicko)

Zdroj: Francefootball.fr | Foto: Twitter