Slovenská jednotka je “zelenáč”: Dokázal ale to, čo len málokto!

Slovenský tenis, aspoň čo sa týka mužskej dvojhry, nemá v ostatnom období práve najlepšiu fazónu. Aktuálne musíme byť vďační za jediného hráča v elitnej stovke, pričom aj on je navzdory “vyzretému” veku viac menej zelenáčom.

Alex Molčan má 24 rokov a aktuálne mu v rebríčku ATP patrí 73. miesto. V jeho veku už niektorí hráči majú za sebou triumf na grand slame, poprípade iné úspechy. Rodák z Prešova má na akruhu ATP odohratých len 21 duelov s bilanciou 11 výhier vs. 10 prehier. Drvivú väčšinu kariéry doteraz strávil na turnajoch nižšej kategórie, a teda, Challengeroch či turnajoch ITF.

Avšak, máme dôvody mu veriť, že jeho budúcnosť môže byť slušná. Tým netvrdíme, že bude priamo svetovou jednotkou. Alex dokázal na US Open 2021 dokráčať do 3. kola, na nedávnom  Australian Open 2022 do 2. kola. To, že na okruhu ATP odohral pomerne málo zápasov, nemusí byť na škodu.

Totižto, jeho aktuálna pozícia nie je dielom nejakej náhody. V rokoch 2018-2020 sa dlhšiu dobu pohyboval okolo 250.-300. miesta a zlom nastal až behom minulej sezóny. Jeho výkony sú avšak teraz vyzreté a na konte má už i skalpy skúsených niekdajších hráčov svetovej TOP10 (Goffin, Verdasco). Aktuálne je už navyše na pozícii, ktorá mu zaručuje právo štartovať na väčších turnajoch, navyše, ak sa udrží okolo 70. miesta, bude mať istotu účasti v hlavnej fáze na grand slamoch.

V posledných dvanástich mesiacoch dokázal to, čo sa mnohým tenistom nikdy nepodarí. Tri roky bez väčšieho poskočenia ho nezlomili a dokázal sa zo “začarovaného kruhu” vymaniť. To je často oveľa náročnejšie, než rýchly posun rebríčkom. V roku 2021 odohral až 89 zápasov, z nich vyhral 65, čo je poriadna porcia. Teraz naňho čakajú dôležité mesiace, behom ktorých sa potrebuje udržať tam, kde sa prepracoval. A my budeme držať palce, aby mu jeho nezlomnosť prinášala ovocie i naďalej. A kto vie, možno o rok či dva bude v TOP50 alebo TOP20.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený alexmolcan (@alexmolcan)

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Flashscore.com, ATPtour.com | Foto: Instagram/Alexmolcan