Slovenská nádej na šampionát stále žije: Čo sa musí stať, aby sme postúpili na MS 2018?

Slovenská futbalová reprezentácia zo septembrového kvalifikačného dvojzápasu o MS 2018 v Rusku vyťažila presnú polovicu bodov, keď najprv v Trnave zdolala 1:0 Slovinsko a následne 1:2 prehrala v londýnskom Wembley s výberom Anglicka.

Náš národný tím tak stále živí nádej na postup a najviac pozitívnym faktom je, že všetko máme vo svojich rukách. Hoci nádej na prvé miesto je už len čisto teoretická a v podstate mizivá, druhé miesto zaručujúce baráž nám nemusí ujsť. Každé mužstvo hrá ešte o 6 bodov.

Predpoklad, že Anglicko vyhrá skupinu

Víťazom skupiny F sa už takmer určite stane Anglicko. Tomu stačí na postup získať jediný bod zo šiestich možných. Albión môže preskočiť už len naša a slovinská reprezentácia, a aj to len za predpokladu, že Angličania nezískajú ani bod, pričom my alebo Slovinci musíme získať plný počet bodov. Zverencom Garetha Southgatea zostáva odohrať zápasy proti Slovincom a Litve. Najmä s druhým menovaným súperom je strata všetkých bodov nepravdepodobná.

Ak Slovensko vyhrá obidva zápasy

Aké výsledky však musí uhrať Slovensko v zostávajúcich zápasoch proti Škótsku a Malte? Prvé miesto je vysoko nepravdepodobnou možnosťou, a preto aj zrejme samotní zverenci Jána Kozáka rátajú s druhou, barážovou priečkou v skupine. Pokiaľ Slovensko vyhrá obidva zápasy, minimálne druhé miesto má isté.

Ak remizujeme so Škótskom a vyhráme s Maltou

Ak by sa nám podarilo remizovať v Škótsku a vyhrať s Maltou, Škótsko nás už v tabuľke na druhom mieste nepreskočí. Problémom môže byť Slovinsko, ktoré ak vyhrá obidva zápasy (s Anglickom a Škótskom), pri našej štvorbodovej bilancii nás preskočí a postúpi do baráže.

Ak prehráme so Škótskom a vyhráme s Maltou

Pokiaľ by Slovensko so Škótskom prehralo a vyhralo s Maltou, na konte by malo 18 bodov. Rovnaký počet môžu mať aj Škóti (3 body za zápas s nami a 1 bod za prípadnú remízu so Slovincami. Avšak aj v tomto prípade by nás škótske národné mužstvo preskočilo iba v prípade, že by s nami vyhralo 3:0 a malo celkové skóre lepšie alebo s nami vyhralo 4 a viac gólovým rozdielom.)

Ak by Škóti vyhrali obidva svoje zápasy, Slovensko môže na barážovú priečku zabudnúť.

Ak vyhráme so Škótskom a prehráme s Maltou

Dúfajme, že futbalový trpaslík Slovensko nezaskočí. Ale ak by sa tak predsa len stalo, Slovensko bude mať na konci kvalifikačnej skupiny 18 bodov. Škótsko nás už nepreskočí, no preskočiť nás môžu Slovinci. Tí v prípade bodovej rovnosti (za remízu a výhru zo zostávajúcich zápasov) musia mať lepšie skóre ako naše mužstvo, aby sa dostali na druhú priečku.

Ak vyhráme so Škótskom a remizujeme s Maltou

Rovnako ako pri predchádzajúcej situácii, Škóti už určite zostanú v tabuľke za nami. Preskočiť nás môžu len Slovinci a aj to len v prípade, že vyhrajú obidva zostávajúce zápasy proti Anglicku a Škótsku.

Ak remizujeme so Škótskom aj s Maltou

V tomto prípade by sme získali 2 body a v skupine by sme ich celkovo mali 17. Pokiaľ by Škóti v záverečnom zápase skupiny remizovali alebo prehrali so Slovincami, nepreskočili by nás. To isté platí o Slovincoch, ktorí by nás preskočili v prípade zisku viac ako 3 bodov z dvojzápasu so Škótskom a Anglickom. Slovinci v prípade zisku troch bodov za výhru so Škótskom musia mať lepšie skóre ako naša reprezentácia.

Ak remizujeme so Škótskom a prehráme s Maltou

Aj tento scenár nás stále môže udržať na druhej priečke skupiny F. Stačí, že Slovinci so Škótmi uhrajú remízu a prehrajú s Angličanmi. Slovinci za nami môžu zostať v tabuľke aj v prípade, že remizujú so Škótmi i Angličanmi, no budú mať celkovo horšie skóre. Pri takýchto výsledkoch nás Škóti nepredbehnú kvôli horšiemu vzájomnému zápasu.

Ak prehráme so Škótskom a remizujeme s Maltou

Ak by nastala táto situácia, postup je nereálny. Škótsko totiž v tabuľke skončí pred nami.

Ak Slovensko prehrá so Škótskom aj s Maltou

Aj v tomto prípade by nás predbehli Škóti a druhú priečku, ktorá znamená baráž o MS, už neobsadíme.

Tabuľka skupiny F

Por. Krajina Bilancia Skóre Body
1. Anglicko 6 – 2 – 0 16:3 20
2. Slovensko 5 – 0 – 3 14:6 15
3. Slovinsko 4 – 2 – 2 10:4 14
4. Škótsko 4 – 2 – 2 14:10 14
5. Litva 1 – 2 – 5 6:18 5
6. Malta 0 – 0 – 8 2:21 0

Zostávajúce zápasy skupiny F:

5.10.2017 20:45 Anglicko – Slovinsko
5.10.2017 20:45 Škótsko – Slovensko
5.10.2017 20:45 Malta – Litva
8.10.2017 18:00 Litva – Anglicko
8.10.2017 18:00 Slovensko – Malta
8.10.2017 18:00 Slovinsko – Škótsko
Zdroj: Sportovymagazin.sk | Foto: Facebook