SLOVENSKÝ OBRANCA č. 27 V NHL? DVE OKOLNOSTI, KTORÉ TO UMOŽŇUJÚ!

0
3

Slovenský hokej nemal v tejto sezóne v NHL nejaké výraznejšie zastúpenie. Lepšie povedané, prvýkrát od sezóny 1992-93 by sa mohlo stať, že budeme mať 1-ciferný počet hráčov, ktorý zasiahnu do ročníka.

Zmeniť by to mohol a stal by sa desiatym hokejistom zo Slovenska so štartom v sezóne 2022-23 šikovný obranca Samuel Kňažko. 20-ročný produktívny obranca začínal s hokejom v Dubnici, následne napredoval v Trenčíne a vo fínskom TPS Turku.

Na prelome rokov 2021 a 2022 zamieril do USA, kde sa stal hráčom Seattle Thunderbirds vo WHL a na obrancu získal slušných 20 bodov v 27 zápasoch. Kňažko bol v roku 2020 draftovaný zo 78. miesta v 3. kole organizáciou Columbus Blue Jackets a v tejto sezóne hrá pravidelne na jeho farme v AHL ako hráč Cleveland Monsters. V 46 dueloch má 20 bodov za gól a 19 asistencií.

V závere vydarenej sezóny by sa mohol stať 27. slovenským obrancom v NHL, a to vďaka skutočnosti, že sa zranil Nick Blankenburg z prvého tímu Columbusu a do konca sezóny už možno nenaskočí na ľad. Columbus tak bude povolávať jedného obrancu z farmy.

Favoritom na túto pozíciu je síce zrejme český obranca David Jiříček, ktorý bol minulý rok draftovou šestkou a v tejto sezóne už dva zápasy v NHL odohral, no voľba môže padnúť na Kňažka, ktorý má na konte aj bronz zo ZOH 2022 a Slovensko reprezentoval aj na MS 2021.

Columbus je totižto aktuálne najhorším tímom NHL a play-off mu už dávno unikla. Aj preto nemusí mať potrebu nutne bojovať o každý bod, čím navyše zvyšuje svoje šance na prvú voľbu v drafte. Kluby v NHL totižto v závere sezóny často dajú šancu niekomu novému okúsiť profiligu a toto je pre nášho mladíka ideálna príležitosť.

Zo slovenských obrancov mladšej generácie v ostatných rokoch debutovali Martin Féherváry a Erik Černák, obaja sa uchytili. Christián Jaroš pre zmenu zamieril do KHL.

Zdroj: Twitter | Foto: Instagram