Smutný osud prvého slovenského reprezentanta: Viete, ako zomrel?

Slovensko patrí v hokeji medzi popredné krajiny sveta, v ére Československa sme boli jednou z veľmocí a so železnou pravidelnosťou sme získavali medaily zo svetových šampionátov.

Zatiaľ, čo v neskoršej dobe boli Slováci s Čechmi pomerne rovnocenní, v hokejovom praveku to tak nebolo. Hoci už medzi vojnami existovala československá liga, hrali ju takmer výhradne české kluby. Až do 60tych rokov boli Česi stále výrazne napred.

Avšak absolutórium Čechov dokázal prelomiť rodák z Košíc, ktorého meno bolo Ladislav Troják. Ten sa stal neskôr v drese LTC Prahy aj majstrom Československa. V tomto klube hral celú svoju seniorsku kariéru, keďže už v mladosti zamieril do Prahy.

Aj preto už v roku 1936 reprezentoval na olympiáde a následne sa pravidelne objavoval aj namajstrovstvách sveta či v medzištátnych zápasoch. Získal po jednej zlatej, strieborsnej a bronzovej medaile z MS. Reprezentoval pravidelne až do roku 1948, keď mal 34 rokov.

A kto vie ako dlho by ešte reprezentoval a koľko gólov by k dovtedajším 37 v najcennejšom drese pridal, ak by nedošlo k tragédii 8. novembra 1948.

Ak by sme vám prezradili len to, že miestom jeho skonu je kanál La Manche, možno by vám napadlo, že ako športovec sa pokúsil preplávať ho a stalo sa mu to osudným. Ale nie je to tak. Práve v ten deň sa udiala jedna z veľkých športových tragédii Československa.

Tri mesiace pred februárovými MS v hokeji 1949 sa vrámci prípravy československí hráči predstavili vo Francúzsku a následne mali zamieriť do Veľkej Británie. Časť tímu preletelo do dejiska už 6. novembra, no šestica vrátane Ladislava Trojáka nie. Tých mal 8. novembra medzi Parížom a Londýnom previesť skúsený vojenský veterán, spolumajiteľ lietadla a jeho kapitán René de Narbonne.

Ten bol však podľa dobových zázanmov zvyknutý ignorovať výstrahy a bol si istý svojimi neoddiskutovateľnými leteckými kvalitami. Žiaľ, práve jeho ego zrejme bolo tým, čo šesticu hokejistov stálo život. Najskôr bol let o dve hodiny odložený, následne navzdory upozorneniam ignoroval tradičnú trasu letu a odchýlil sa od nej. Následne sa, žiaľ, v oblasti nad La Manche prestalo lietadlo hlásiť a zrejme v ňom vyhasli aj životy hokejistov. Telo pilota sa totižto neskôr našlo.

Vzhľadom k tomu, že v tých rokoch sa začali v Československu diať rozličné politické procesy a pod., špekulovalo sa, že hokejisti emigrovali do zámoria či ostali v Európe, no pod novými identitami. Členov ich rodín vypočúvali aj členovia ŠTB, no výsledok sa nedostavil. Takmer určite však ich životy taktiež vyhasli a zrejme len z neba sledovali, ako ich kamaráti a bývalí spoluhráči v roku 1949 získali ďalší titul majstrov sveta.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter