Šokujúca minulosť Ovečkina: Bola ruská liga ťažšia ako NHL?

Alexander Ovečkin je pre mnohých začínajúcich hokejistov už nejaký ten rok vzorom. Aké ale boli začiatky ruského kanoniera, ktorý má reálnu šancu stať sa  najlepším strelcom v histórii NHL?

Samozrejme, Ovečkin svojich rovesníkov pomerne jasne prevyšoval už od detstkých čias, pričom skvelé výkony i skvelú produktivitu si preniesol napríklad aj na mládežnícke svetové šampionáty. Do NHL bol draftovaný v roku 2004, no ešte výlukovú sezónu 2004/05 odohral v drese materského Dynama Moskva.

Ako jedničku si ho vybral Washington Capitals, kde pôsobí dodnes. A ťažko povedať, či mnohé z jeho klubových rekordov dokáže ešte niekto niekedy zmazať. Predsa len, 822 gólov, 1485 bodov, ako aj ďalšie pridružené štatistiky má úchvatné. A to ešte nekončí.

Veľmi zaujímavo ale pôsobia štatistiky mohutného ruského veterána z čias, keď sa do seniorskeho hokeja ešte len dostával. Priam gigantický je rozdiel medzi sezónami 2004-05 a 2005-06, teda poslednou v Rusku a prvou v zámorí.

Svoj debut v A-tíme Dynama Moskva si odbil ešte ako 16-ročný, ako 17-ročný sa v ňom už naplno usadil s bilanciou 8+7 v 40 zápasoch. Nijak oslnivo ale nevyzerala z pohľadu štatistík ani jeho posledná celá sezóna v Rusku (2004-05), ktorú tam už trávil ako jednička vstupného draftu NHL.

Ako 19-ročný si v nej (v tom čase to ešte nebola KHL) pripísal v 37 zápasoch bilanciu 13+13. Na mladíka nie zlé čísla, no ani nejaké prevratné, ktoré by predznamenali jeho priam raketový štart do zámorskej kariéry.

V sezóne 2005-06 ako 20-ročný, keď už bol teda hráčom Washingtonu “na plný úväzok”, naskočil v základnej časti NHL do 81 zápasov a celý svet ohúril bilanciou 52+54, a teda, 106 kanadskými bodmi. Mimochodom, nebol to nijaký “náhodný” výstrel, veď v ďalších štyroch sezónach skončil na 92, 112, 110 a 109 bodoch.

Ale najmä ten skok z priemeru 0,7 bodu na zápas v ruskej lige na 1,31 bodu na zápas v NHL behom jediného roku bol alarmujúci. Bola ruská liga kvalitnejšia, Ovečkin tak behom roku “dospel” alebo mu proste len viac vyhovoval štýl v NHL a užšie klziská?

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com | Foto: Twitter