Svetový pohár 2024 aj so Slovenskom? Takto sme dopadli v minulosti!

Svetový pohár v hokeji sa navzdory veľkým ambíciám dodnes neusadil. V histórii sa konal len trikrát, v roku 2024 by sa malo napísať jeho štvrté pokračovanie. Tentokrát po dvadsiatich rokoch možno aj so slovenskou účasťou.

Slovensko sa turnaja zúčastnilo v rokoch 1996 aj 2004, teda v jeho prvých dvoch ročníkoch. V oboch prípadoch navzdory nespochybniteľnej kvalite vtedajšej generácie nášho hokeja sme dopadli rovnako. Tri zápasy, tri prehry. Raz so skóre 9:19, druhýkrát so skóre 4:13.

V roku 2016, a teda po 12-ročnej odmlke, naši hokejisti brali striebro, Avšak nie ako Slovensko, ale ako súčasť výberu Európy. Na oboch prvých ročníkoch sa objavila rovnaká osmička tímov, šesticu Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Fínsko a Česko ale v roku 2016 namiesto Slovenska a Nemecka doplnili výber Európy a spoločný výber Kanady a USA do 23 rokov.

V roku 2024 sa má ale hrať opäť tradične bez nadnárodných výberov. Organizátori hovoria aj o účasti ruských hráčov pod neutrálnou vlajkou, keďže zrejme cítia, že Svetový pohár, ktorého sa na rozdiel od olympiády zúčastnia aj hráči z NHL, potrebuje mať TOP kvalitu.

A čo Slovensko? Aktuálne sa špekuluje o tom, že v turnaji, ktorý sa má konať vo februári 2024, bude aj naša reprezentácia. Avšak zrejme nebude nasadená priamo, ale pôjde do kvalifikácie. Rovnako ako Nemci, Švajčiari a ešte nejaká ďalšia krajina (Nórsko, Dánsko či Lotyšsko). Tradičná TOP 6 má mať účasť istú, zvyšné štyri krajiny by mali zabojovať o ostatné dve miestenky. Oficiálne potvrdené to ale stále nie je a v hre môžu byť iné alternatívy.

Zdroj: CBS Sports | Foto: Instagram/Tomastatar90