Talent „so srdcom na správnom mieste“: Toto nám prezradil!

Už na prahu dospelosti dostal šancu chytať za A-tím svojho klubu, postupom času sa vypracoval na post možno najlepšieho brankára súťaže. Jeho meno je Tomáš Digaňa. 23-ročný brankár FK Dubnice nad Váhom sa postavil do jej brány ako dorastenec ešte v časoch, keď bol známy klub len v III. lige a takpovediac “na dne”.

Postupne sa v Dubnici dali veci do poriadku a v minulej sezóne dokonca miestny klub vyhral II. ligu a nebyť zlyhania ofenzívy v baráži proti Nitre, dnes zrejme mohli na Považí vítať TOP slovenské celky. Nám talentovaný, no už zároveň ostrieľaný brankár s ligovými parametrami, ochotne odpovedal na viaceré otázky. Bohužiaľ, tesne pred vydaním článku prišli nepríjemné obmedzenia futbalu zo strany štátu, takže niektoré dotazy sa stali irelevantné. Tomáš sa taktiež ukázal ako veľký srdciar, o čom vás presvedčia aj niektoré odpovede.  

Tomáš, na úvod by som vám chceli zablahoželať k čistému kontu proti Košiciam, ktoré sa zatiaľ javia ako jeden z horúcich kandidátov na najvyššie priečky. Myslíte, že Dubnici pomôže víťazstvo 1:0 nabrať určité sebavedomie pred záverom jesene?

Ďakujem. Každé víťazstvo nám určite pomôže nabrať sebavedomie, zvlášť po takomto skvelom výkone, musíme však zostať nohami na zemi a pokračovať v tvrdej práci aj naďalej.

Čo sa týka 2. ligy, veľkou zvláštnosťou je, že pred sezónou sa „čísla“ klubom nežrebujú, ale sú im priradené na základe umiestnenia z predošlej sezóny. To znamená, že na tímy niekoľko týždňov po sebe čakajú TOP celky a následne zase tie papierovo slabšie. Ako to vnímate? Napríklad aj Dubnici to mohlo teraz uškodiť, veď vo fáze zohrávania sa po niekoľkých odchodoch čelila postupne Banskej Bystrici, Podbrezovej a Skalici.

Myslím si, že na tom nezáleží, koniec koncov, aj tak bude hrať každý s každým. Ak chcete byť najlepší, musíte najlepších poraziť a je jedno, či ich máte po sebe alebo nie.

Ktorý tím je podľa vás najväčším kandidátom na 1. miesto a následný postup do Fortuna ligy?

Podľa toho, s kým sme zatiaľ hrali, si myslím, že FC Košice sú horúci kandidát. Aj keď sme ich dokázali zdolať.

Keď sme pri tom postupe, zrejme aj vás veľmi mrzí, že bol Dubnici takpovediac odopretý návrat medzi elitu a následne napriek skvelým výkonom nestačila v baráži na Nitru. Veríte, že sa predsa len čoskoro tento tradičný tím vráti do Fortuna ligy?

Určite áno, mrzí. Mali sme fantastickú sezónu na ktorú budeme ešte dlho spomínať. Škoda, že sme nedokázali postúpiť. Dúfam, že sa podarí postúpiť.

Teraz trošku upustíme uzdu fantázii. Za ktorý klub by ste si chceli raz zachytať, ak by to bolo možné, poprípade ktorému veľkoklubu ste fandili alebo fandíte?

Mám veľa obľúbených tímov, no fandím skôr dobrým zápasom ako klubom. Chcel by som však raz mať za chrbtom fanúšikov Legie Warszawa.

Väčšina ľudí sa skôr zameriava na útočníkov, no vy ako brankár určite pri sledovaní zápasov Ligy Majstrov či iných TOP súťaží sledujete pozorne „strážcov svätýň“. Kto je podľa vás najlepším brankárom súčasnosti a kto je váš brankársky idol?

Najlepší brankár súčasnosti je podľa mňa Oblak, predvádza fantastické zákroky. Keď som bol malý bol môj idol Dušan Perniš, ktorý v tých časoch chytal za Dubnicu, dnes sa mi veľmi páči cesta Martina Dúbravku.

Vráťme sa ešte na chvíľku na slovenské trávniky. Zosadí podľa vás DAC z trónu bratislavský Slovan? Alebo môže zamiešať kartami ešte niekto tretí? A kto podľa vás zostúpi?

DAC má famóznu formu. Sám som zvedavý ako bude Fortuna liga pokračovať, vypadávajúceho si tipovať netrúfnem.

Na záver si ešte dovolíme pár krátkych všeobecných otázok.

Postúpi podľa vás Slovensko na EURO 2020 (resp. 2021)?

Verím, že áno.

Komu by ste udelili (neudeľované) ocenenie Ballon d´Or za sezónu 2019/20, ak by ste to mali vo svojich rukách?

Robert Lewandowski.

Kto je podľa vás najlepším slovenským futbalistom a brankárom súčasnosti?

Martin Dúbravka.

Kto je podľa vás úplne najlepším slovenským futbalistom po roku 1993?

Ľubomir Šatka a Martin Valjent. (pozn. obaja sú odchovancami dubnického futbalu)

Aký je váš najväčší futbalový sen, resp. čo by ste chceli v kariére dosiahnuť?

Chcel by som mať možnosť hrať futbal čo najdlhšie.

Tak nech sa darí v osobnom aj kariérnom živote!

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: YouTube/Impulz Press