To je príbeh: Nedávno hral len druhú ligu, dnes je víťazom NHL!

Netradičný ročník NHL 2019/20 predsa len spoznal svojho víťaza, hoci s viac než 3-mesačným sklzom. Po druhýkrát v histórii sa zo zisku Stanley Cupu radujú hokejisti Tampy Bay Lightning- Prvý triumf klubu sa datuje do sezóny 2003/04, keď jeho dres obliekali napríklad Martin St. Louis, Vincent Lecavalier, Cory Stillman, no aj slovenský útočník Martin Cibák.

Teraz sa z titulu radoval, čo si môžete na prvých fotografiách pozrieť, iný Slovák – Erik Černák. Mimo neho aj dvojica českých hokejistov Ondřej Palát a Jan Rutta. Najmä príbeh druhého menovaného je však veľmi netradičný, veď až ako 25-ročný vymenil  2. najvyššiu českú ligu na Extraligu!

Väčšina talentovaných hokejistov mieri do NHL už vo veku 18 či 19 rokov, v prípade ruských hokejistov to býva občas trošku iné. No, čo sa týka Čechov, je skutočne nezvyčajné, aby niekto zaznamenal taký progres.

Jan Rutta oslávil v júli svoje 30. narodeniny. Do seniorského hokeja po prvýkrát nahliadol  ako 18-ročný, no skutočne len nahliadol. Ako 20-ročný bol v Chomutove stále predovšetkým hráčom juniorského celku (U20) a nepravidelne naskakoval za A-tím v 1. lige (2. najvyššia súťaž). V tíme Piráti Chomutov nastupoval až do svojich 27. narodenín, medzičasom si v pár dueloch vyskúšal aj hosťovanie v 3. lige a Extraligu zažil na vlastnej koži až v sezóne 2015/16. Rovnako aj sezónu 2016/17 ešte strávil v sotva priemernom českom celku, no už aj so statusom viacnásobného reprezentanta.

Aj preto si v sezóne 2017/18 našiel nečakane svoje miesto v drese Chicaga Blackhawks v NHL, ktoré ho posielalo aj na farmu. Z hľadiska Stanley Cupu bol preňho zlomový ročník 2018/19, keď ho Chicago vymenilo do Tampy, s ktorou nečakane v tejto sezóne získal prestížnu trofej, hoci medzi kľúčové postavy nepatril. Aj tak ale neskutočné, nemyslíte?

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com | Foto: Twitter