TOP10 faktov, ktoré ste o 19-ročnom Hålandovi možno netušili!

Erling Braut Hålandand sa stal behom jediného roka z prakticky neznámeho mladíka hviezdou európskych trávnikov a hoci má pred sebou prakticky celú kariéru, aktuálnu sezónu už vo viacerých ohľadoch nikdy nemusí prekonať. Alebo pôjde v šľapajách Messiho či Ronalda a bude prepisovať dejiny futbalu dlhodobo? Nechajme sa prekvapiť. My sme si pripravili o tomto nórskom mladíkovi desať nemenej prekvapivých faktom.

Håland je odchovancom Bryne FK, ktoré dnes pôsobí až v tretej najvyššej nórskej lige. Do Dortmundu sa dostal zo Salzburgu, kde zase prestúpil zo špičkového domáceho celku – Molde.

TOP10 faktov o Hålandovi:

Ole Gunnar Solskjaer – Jeden z najlepších nórskych futbalistov všetkých čias sa mal pokúšať získať Hålanda do Man Utd. Mnohí však nevedia, že už ho v minulosti trénoval. V roku 2017 ho osobne nechal priviesť do Molde, ktoré v tej dobe viedol.

Obľúbený klub – Pred dvomi desaťročiami by to možno povedalo viac hráčov, no v roku 2017 len málokto. V jednom rozhovore povedal: „Mojim snom je vyhrať Premier League s Leedsom United.“ Dôvod je prostý, Håland sa v Leedsi narodil!

Rekordný debut v LM – Ak niekde na seba skutočne upozornil celý svet, bola to tohtosezónna Liga Majstrov. Teda stále je. Håland už stihol streliť desať gólov, na čo mu stačilo sedem zápasov. Rýchlejšie sa na túto okrúhlu métu nedostal nikto v histórii. Navyše, žiaden hráč nezaznamenal desať gólov ani za celú debutovú sezónu v tejto súťaži. Håland v prípade, že by to Dortmund dotiahol do finále, mohol nastúpiť ešte šesťkrát.

Jedálniček – Hålandov otec priznal, že Erling je už teraz väčší profesionál, akým bol on. Pre úspech sa snaží robiť čokoľvek, napríklad takmer presne kopíruje to, čo jedáva Cristiano Ronaldo.

MS “U20” – Zrejme ani vám neuniklo, že počas svetového šampionátu hráčov do 20 rokov sa niekomu podarilo streliť v jedinom zápase deväť gólov. Áno, nebol to nik iný ako Håland, ktorý takto “prispel” k výhre Nórska nad Hondurasom 12:0.

↓↓↓ 23-sekundový zostrih jeho deviatich gólov ↓↓↓

Profesionálny debut – V drese vtedy druholigového nórskeho celku Bryne FK nastúpil po prvýkrát v máji 2016, teda vo veku 15 rokov a 10 mesiacov. Jeho rovesníci sotva hrali za mladších dorastencov.

Jeho rodičia – Håland je skutočne zo športovej rodiny. Zatiaľ, čo jeho otec bol známym stopérom a zahral si napríklad aj Premier League, mama bola atlétka a napríklad vyhrala majstrovstvá Nórska v sedemboji.

Obľúbená pieseň – Každý máme svoje obľúbené songy, podobne tak aj Håland. Raz však priznal, že odmlada miluje zvučku Ligy Majstrov!

Svetový rekord – Už od útleho detstva sa venoval viacerým športom, napokon ostal pri futbale. Hoci mnohí ani len netušia, že sa takéto rekordy niekde zapisujú, no Håland drží svetový rekord v skoku z miesta v kategórii do 5 rokov. Ako škôlkar skočil pekných 163 centimetrov.

Jeho idol – Ako sám priznal, mal viac futbalových vzorov, čo nie je nič neobvyklé. Tým najväčším bol aj vďaka tomu, že je rovnako zo Škandinávie Zlatan Ibrahimović.

Zlatan Ibrahimovič gól

Zdroj: Givemesport.com | Foto: Twitter | Video: Streamable