Tréner slovenského klubu: „Reorganizácia je scestná!“

Ako zrejme viete, po tejto sezóne dôjde k reorganizácii slovenských futbalových súťaží. Na pláne bola už pred rokom, no pre koronavírusovú situáciu bola odložená. Podľa trénera MŠK Rimavskej Soboty Eugena Bariho, na ktorého si možno pamätníci spomínajú ako na útočníka, ktorý pred cca 25 rokmi obliekal dres Dun. Stredy, Dubnice či Nitry, je scestná. A nemyslí si to len on.

„Reorganizácia je úplne scestná, obzvlášť v tejto dobe,“ zdôraznil. „Pandémia poznačila mnoho firiem sponzorujúcich kluby. Preblémom sú aj astronomické ceny pohonných hmôt, a vlastne všetkého okolo nás, keďže tieto ceny ovplyvňujú celý trh.“

„Budú to obrovské náklady, cestovať zo stredu na východ či na západ. Vôbec si nemyslím, že táto reorganizácia bude v prospech futbalu. Skôr by mali znížiť počty klubov vo Fortuna lige a v II. lige, nech sú tam čisto profesionálne kluby. Model tretej ligy by mali nechať taký, aký je teraz. Ešte je stále čas, kompetentní by sa mali nad tým zamyslieť,“ povedal pre zmenu tréner Kováčovej Roman Biba. Všeobecne podľa slov treťoligových trénerov vraj zástancovia reorganizácie prakticky nie sú.

Čo sa zmení po reorganizácii?

Zo štyroch tretích líg vzniknú len dve, z ôsmych štvrtých líg budú pre zmenu len štyri. Veľké množstvo klubov teda bude zostupovať. To však možno až tak kluby netrápi. Veľkým problémom môžu byť skôr vyššie spomenuté náklady na cestovanie v tejto ťažkej dobe, podobne tak aj menší počet derby zápasov v tretích ligách, podobne tak aj na štvrtom stupni, ktorého súťaže ponesú názov “Majstrovstvá regiónu”.

Aké ďalšie riešenia by mohli existovať?

Za Športový magazín to vidíme tak, že táto zmena nemusí byť zlá, no je až príliš skoková a problémom je načasovanie. V prvom kroku by mohlo byť efektívnejšie zníženie počtu klubov v III. ligách napríklad na desať či dvanásť, následne prispôsobiť podobne aj IV. ligy a až na záver v horizonte troch či piatich rokov prejsť na dve tretie ligy. Súčasne by bolo dobré uvažovať o znížení počtu účastníkov II. ligy na dvanásť, no rovnako vo dvoch krokoch (16 → 14 → 12).

Alternatív, samozrejme, existuje veľa, pričom vždy budú existovať ich zástancovia i odporcovia. Avšak, vždy by mali zmeny prebiehať postupne a cielene.

Zdroj: Sportnet.sk | Foto: Pixabay