Trnavská športová “anomália”: Vedeli ste TOTO o krajskom meste?

Trnava je jedným z ôsmych krajských miest na Slovensku, počet jej obyvateľov sa drží okolo 70 tisíc, z historického i športového hľadiska patrí medzi známe. Avšak, navzdory tomu je s týmto mestom spojená jedna “anomália”.

Ak sa povedia slová “šport” a “Trnava”, takmer každému napadne “Spartak”. Áno, Spartak Trnava je spoločne s bratislavským Slovanom najslávnejším slovenským klubom. Napríklad od roku 1969 je Spartak Trnava jediným slovenským klubom, ktorý si zahral semifinále Ligy Majstrov (vtedy ešte pod názvom Pohár majstrov európskych krajín).

Avšak, Trnava je zároveň najväčším a najľudnatejším mestom Slovenska, ktoré nikdy nemalo zastúpenie v najvyššej hokejovej súťaži. A to ju hrali kluby z 19 rôznych miest (nepočítane maďarské kluby a projekt Orange U20). Ďalšími v tomto poradí sú Prievidza, Považská Bystrica a Komárno. Trnavskí Gladíátori hrajú dlhodobo druhú najvyššiu súťaž, kde sú maximami klubu 3. miesta (1998–99, 1999–2000, 2007–08, 2008–09, 2013–14).

To, že Trnava skutočne nie je hokejovým mestom, dokladá i ďalší fakt. Na Slovensku máme hneď tridsať miest, vrátane miest ako Bojnice, Partizánske, Holíč, Stará Ľubovňa, Senica či Myjava, v ktorých sa narodil aspoň jeden hokejista so štartmi v NHL. Avšak, Trnava sem opäť nepatrí. Je teda evidentné, že v “slovenskom Ríme” je dominantný jeden šport – futbal.

Zdroj: Quanthockey.com, Športovámagazín.sk | Foto: Pixabay