Trocha fantazírovania: Toto by mohla byť skupina DAC v Európskej lige!

Futbalisti Dunajskej Stredy sa stali našim najúspešnejším zástupcom v pohárovej sezóne 2020-21, keď ako jediní prekĺzli do 3. predkola Európskej ligy. Pre účasť v skupinovej fáze však musia prejsť ešte cez dvoch mimoriadne nepríjemných súperov. Upustíme ale trošku uzdu našej fantázii a pozrieme sa s kým by si fortunaligový klub mohol zahrať, ak by predsa len napodobila napríklad Slovan či Trnavu z ostatných sezón.

V prvom rade treba povedať, že aktuálne poznáme len 21 zo 48 istých účastníkov skupinovej fázy, pričom zvyšných 27 miesteniek si medzi sebou rozdelí ešte 89 klubov, z ktorých niektorých podobne ako DAC čakajú 3. predkolá EL, ďalších až 4. predkolo a posledná šestica pribudne aj z neúspešných barážistov z Ligy Majstrov.

Pri nasadzovaní jednotlivých tímov do košov pri žrebovaní skupinovej fázy, ktoré sa uskutoční v piatok 2. októbra, sú kľúčové koeficienty jednotlivých celkov tejto “štyridsať osmičky”. Dunajská Streda vzhľadom k svojmu nízkemu koeficientu nemá šancu byť v prípade postupu v inom, ako v poslednom 4. koši. Možností, ktoré celky ale budú v tých vyšších (1., 2. a 3.) je v súčasností možno až niekoľko státisícov či miliónov. Ak však nebudeme zachádzať do nejakých krajností, a budeme sa držať približne podobných údajov (čo sa týka koeficientov účastníkov z predošlých sezón), akým-takým odhadom sa dá približne určiť, komu z nich bude ten jeho stačiť na ten-ktorý kôš.

Vo všeobecnosti (na základe predošlých ročníkov) je potrebné na 1. výkonností kôš koeficient nad 40, na 2. kôš určite nad 20, ideálne nad 25, na 3. kôš stačí zvyčajne aj koeficient 12 a tímy s nižším koeficientom než 10 majú prakticky istý posledný 4. kôš. DAC má len 3.175.

Kľúčová otázka – „Čo nás zaujíma?“

Stále kalkulujeme s možnosťou, že DAC sa nečakane dostane až do skupinovej fázy. Ak nás zaujíma a je prioritou získavanie bodov pre Slovensko, pre samotný klub či nebodaj šanca postúpiť ďalej, bolo by ideálne, aby sme sa dočkali v predkolách ešte čo najviac prekvapení a v konečnom dôsledku pri žrebe čo najmenej kvalitných súperov. Na základe predošlej podmienky (koeficienty klubov), by to mohla byť napríklad skupina Braga, Malmö, Rijeka a Dunajská Streda. Podobných možností by boli stovky či tisíce.

No, čo ak chceme čo najatraktívnejšiu skupinu? Tu už okruh možností nie je až taký široký. Určite je vždy mimoriadne atraktívne, ak sa slovenský klub stretne proti nejakým tímom z Anglicka, Španielska, Talianska, Nemecka (ideálne väčšie kluby, nie napríklad aktuálna možnosť – Granada), a možno úplne TOP sú českí súperi. Trio Sparta, Slavia a Plzeň sa v prípade účasti ocitne na 99% v 2. koši. Ten by bol teda vyriešený. Z 1. koša sú TOPkou Arsenal, Neapol (s Lobotkom) a Tottenham, zatiaľ čo v 3. koši sa ocitne v prípade postupu AC Miláno (s Ibrahimovićom) a takmer určite v ňom bude Leicester i Hoffenheim, možno Real Sociedad či Lille.

Každopádne asi tou TOP atraktívnou skupinou by bola zrejme Arsenal/Tottenham – český tím – AC Miláno – DAC Dunajská Streda. Čo by ste povedali na takúto možnosť? Samozrejme, stále s upustenou fantáziou a s hypotézou, že DAC dokáže postúpiť cez dvoch najbližších súperov.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter