Trpká realita? Toto môže byť budúcnosť slovenského futbalu!

Zatiaľ, čo väčšina členov našej “zlatej” hokejovej generácie je už na dôchodku, keďže väčšina z nich má cez 45 rokov, TOP futbalisti sú o čosi mladší. Avšak, úspešná partia z MS 2010 je taktiež v pokročilom (i dôchodkovom) veku, a tak je na čase uvedomiť si, že Hamšík, Pekarík, Kucka, Škrtel a ďalší už Slovensku z dlhodobého hľadiska príliš nepomôžu.

Je na čase nastávajúcu generáciu odpisovať? No, ako sa to vezme. Slovensko má dosť zaujímavých hráčov vo veku od 24 do 27 rokov. Medzi nich radíme Škriniara, Dudu, Lobotku, Rodáka, Vavra, Vajlenta, Hrošovského, Rusnáka či Bera. Oni by mohli byť kľúčovými postavami nielen v roku 2021 (EURO, kvalifikácia o MS 2022), ale aj v cykloch o EURO 2024, MS 2026 či EURO 2028.

Ale čo mladšia generácia, resp. hráči majúci v súčasnosti do 23 rokov? Úprimne povedané, tam to nevyzerá práve ružovo. My sme sa na základe renomovaného portálu Transfermarkt pokúsili vytvoriť najcennejšiu jedenástku z nich. A tá veru nie je práve najlepšia. Celkovú hodnotu má mať len 16,1 milióna eur, pritom kvalitní hráči v tomto veku atakujú aj trhové hodnoty 50 či 100 miliónov eur. My máme len piatich aspoň miliónových futbalistov. Samozrejme, trhová cena nemusí byť kľúčová ani smerodajná, veď jedna lepšia sezóna, a prestup do lepšej súťaže ju zmnohonásobí. Ale je otázne, či sa to našim nádejám podarí.

16,1-miliónová XI Slovenska U23

Azda najjagavejším menom v nej je 21-ročný Róbert Boženík pôsobiaci vo Feyenoorde, cenu má najvyššiu 23-ročný László Bénes z Augsburgu. Avšak nemožno ani len trošku porovnávať ich s tromi desiatkami ich rovesníkov, ktorí majú hodnotu aspoň 50 miliónov eur (vrátane Mbappého, Haalanda, Sancha, Greenwooda, de Jonga, Alexandra Arnolda, Fodena, Fatiho, Martineza, atď).

Potenciál môže mať len 19-ročný Dávid Strelec zo Slovanu, rovnako tak jeho spoluhráč Dominik Greif (ten sa delí o 63. miesto na svete medzi brankármi do 23 rokov). Avšak žiadna sláva na problematických krajoch obrany, veď Žilinčan Sluka a Trenčan Šulek (hrávajúci aj na poste stopéra) sú len 400-tisícoví hráči. Čo sa týka Pokorného zo St. Poltenu a Oravca z Philadelphie, uvidíme, a taktiež aj v prípadoch Jirku z druholigového španielskeho Mirandesu a 19-ročného Ivana Mesíka z dánskeho Nordsjaellandu. Mimo zostavy je ešte 18-ročný Tomáš Suslov, ktorého cena by mohla v Groningene rásť.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter, CHosen11.com