UNIKÁTNY formát: Pomohlo by to slovenskej ligovej scéne?

Futbalová história si pamätá množstvo experimentov a rôznych systémov. Slovenská scéna zažila (a opäť zažije) reorganizáciu. Nielen u nás sa hľadá optimálny model, ktorý by súčasne pomohol zvýšiť úroveň Fortuna ligy, II. ligy, amatérskych súťaží, prechod medzi nimi, no aj zodvihol návštevnosť na štadiónoch.

NÁZOR | V niektorých krajinách majú viac tímov v ligách, niekde menej (ako v Belgicku), niektorí ľudia sú za, iní proti barážam. Jedného z našich redaktorov ale napadlo niečo, čo vo svete prakticky nemá obdobu, no mohlo by spĺňať všetky podmienky, ktoré boli načrtnuté v úvode článku. Akurát, spočiatku by to mnohé kluby poriadne zabolelo, keďže tento, opäť opakujeme len návrh redaktora, by počítal z výrazným zoštíhlením súťaží.

Ako by tento model vyzeral? Fortuna liga i II. liga, no aj dve III. ligy by sa zúžili na desať klubov. Takže áno, bol by to poriadny zlom, ktorý by sa ale mohol pripravovať postupne napríklad dva-tri roky, behom ktorých by sa súťaže postupne zoštíhľovali.

Všetky súťaže by mali dve fázy. Jesennú a jarnú, ktoré by boli diametrálne odlišné. Na jeseň by všetky tímy odohrali normálne 18 duelov (systém každý s každým doma vonku). Na jar by všetkých 40 klubov odohralo pre zmenu 14 stretnutí.

Týmto spôsobom by po jeseni vzniklo päť “skupín” po osem klubov, všetci by teda odohrali celkovo štrnásť duelov, opäť formátom doma-vonku. “Zelené” tímy by hrali o titul a pohárovú Európu (pokračovali v rozohratej súťaži), “zlaté” tímy by hrali o účasť vo Fortuna lige v ďalšej sezóne, “ružové” tímy o účasť v II. lige a “červená a fialové” tímy by vo svojich skupinách hrali o udržanie si treťoligovej príslušnosti.

Pre ešte väčší počet atraktívnych duelov, ktoré by možno prilákali diváka na štadión, by mohol hrať napríklad najhorší “zelený” tím proti tretiemu “ružovému” celku a najlepší šedý tím proti štvrtému “modrému”.

Čo sa týka bodových koeficientov pred vstupom do jarnej časti, bolo by na diskusiu, či nejaké bonifikácie by boli prospešné alebo skôr kontraproduktívne, prípadne o koľko bodov by sa jednalo.

Aké by boli prínosy tohto formátu?

Prvým zásadným faktorom by bolo, že všetky kluby by nielen na jeseň, ale aj na jar o niečo hrali, pričom by vystriedali viacerých súperov a ukázalo by sa, aké sú rozdiely medzi ich úrovňou. Prípadný postup by tak nebol pre kluby takým šokom či rizikom, ako pre niektorých teraz.

Druhým významným faktorom by bol divácky záujem, keďže ľudia v našich končinách uprednostňujú duely, v ktorých o niečo ide. To pri súčasnom formáte nebýva úplne pravidlom, tu áno. A za tretie, celková úroveň súťaží by sa prechodom na nižší počet klubov mohla zvýšiť.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Scott Walker (@sco77y_10)

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Pixabay