Úspechy si nepamätajú ani ich dedovia: Dokážu zaskočiť Európu?

0
1

Na prelome mesiacov jún a júl sa uskutočnia 16. majstrovstvá Európy vo futbale, pričom až doteraz sa hrali každé štyri roky počínajúc šampionátom v roku 1960. Až koronavírus odsunul EURO 2020 na rok 2021 a ak to niektorej krajine môže výrazne pomôcť, tak je to napríklad aj náš západný sused – Rakúsko.

Fanúšik športu si túto krajinu spojí predovšetkým so zjazdovým lyžovaním, kde sú jeho reprezentanti odjakživa medzi absolútnou svetovou špičkou. Čo sa avšak týka kolektívnych športov, tu Rakúsko nepatrí medzi veľmoci prakticky nikde. To platí aj o futbale, kde bol posledným veľkým úspechom Rakúšanov bronz z MS 1954 vo Švajčiarsku. A to je obdobie, v ktorom nežili nielen otcovia dnešných reprezentantov, ale poniektorým ani dedovia. A ak áno, tak boli deťmi, a dnes majú okolo 80 rokov.

Avšak Rakúsko zažíva po niekoľkých menších úspechoch v podobe účastí mládežníckych výberov na záverečných šampionátoch či seniorov na EURE 2016 vo Francúzsku veľmi dobré obdobie. Možno ste si všimli, že na jeseň 2020 dokázali v konkurencii Nórska, Rumunska a Severného Írska vyhrať skupinu Ligy Národov a postúpiť do elitnej kategórie. A predtým si vďaka 2. miestu (za Poľskom) vybojovali priamy postup na EURO. To sa im podarilo len naposledy, v roku 2008 malo Rakúsko ako spoluusporiadateľ istú účasť.

Dočká sa Alaba aj reprezentačného úspechu?

V oboch prípadoch avšak púť Rakúšanov skončila v skupine. V roku 2008 získali v konkurencii Chorvátska, Nemecka a Poľska jeden bod za remízu 1:1 s Poľskom, zatiaľ čo zvyšné dva duely prehrali 0:1. V roku 2016 to bol opäť jediný bod, tentokrát za remízu 0:0 s Portugalskom, okrem toho prišli prehry 0:2 s Maďarskom a 1:2 s Islandom.

Teraz to ale môže byť o inom. Rakúsku dorástla veľmi sľubná generácia. Už to nie je len hviezdy defenzívny univerzál David Alaba. Rakúsko má aktuálne 20 hráčov s hodnotou nad 5 miliónov eur, trinásti z nich ju majú nad 10 miliónov, šiesti nad 20 miliónov. Hneď sedemnásti z nich hrajú nemeckú Bundeligu, mnohí za popredné celky (napr. Alaba – Bayern, Sabitzer, Laimer – Lipsko, Lazaro, Lainer – M´Gladbach a dalo by sa pokračovať). Zostava môže byť doplnená zo Salzburku a Linzu, teda klubov, ktoré v posledných rokoch hrajú veľmi dobre na európskej scéne.

Slabinou súčasného výberu môže byť post útočníka, keďže niekdajšia známa postava Premier League – Marco Arnautović hrá v Číne, a teda je na tom podobne ako náš Marek Hamšík, poprípade post brankára, ktorý by mal zastávať 4-miliónový Alexander Schlager z LASK Linz. Avšak, defenzíva i stredová formácia sú veľmi kvalitné.

> POZRITE AJ NA TO, PREČO BY MOHLI ZAŽIARIŤ TALIANI <

Ak je možné niekoho “z pelotónu” považovať za možného čierneho koňa EURA, tak môžeme hovoriť práve o Rakúsku. Tomu nahráva aj fakt, že má pomerne schodnú skupinu (s výnimkou silného Holandska budú čeliť Ukrajine a outsiderovi zo Severného Macedónska). A čo môže Rakúšanov tešiť ešte viac? Určite fakt, že dve tretiny z TOP20 hodnotných hráčov majú maximálne 25 rokov, a teda očakávať väčší úspech by mohli aj na MS 2022 či EURE 2024.

Arnautovič je len 3 góly od 3. miesta v tabuľke strelcov svoje krajiny

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.co.uk | Foto: Twitter