Už strelil cez 300 gólov: Bol neznámy a na veľký turnaj márne čaká!

Len málo futbalistov si môže povedať, že v profesionálnej kariére strelilo 332 gólov. K takému úctyhodnému počtu gólov logicky prislúcha, že niektoré z nich zrejme takýto futbalista zaznamená i na najvýznamnejších podujatiach. Avšak, v jeho prípade to neplatí.

34-ročný Eran Zahavi je legendou izraelského futbalu. Avšak, navzdory faktu, že Izrael nie je nijakým futbalovým trpaslíkom, nikdy v novodobej histórii si nezahral na svetovom šampionáte a nekvalifikoval sa ani na EURO. Na MS štartoval v roku 1970, avšak v tom čase patril ešte pod ázijskú asociáciu. Len dodáme, že v náročnej skupine B vtedy skončil posledný, avšak po prehre 2:0 proti Uruguaju dokázal remizovať tak so Švédskom, ako i Talianskom.

Z európskych kvalifikácií sa ale Izrael so Zahavim nikdy nikde neprebojoval. Samotný hráč pritom odohral v mládežníckych kategóriách za svoju krajinu jediný duel. Až ako 21-ročný sa prvýkrát presadil ako profesionál. Veľkú budúcnosť zrejme od neho nečakali ani v roku 2012, keď sa po roku a pol neúspešného pôsobenia v Palerme vrátil do svojej vlasti.

Na jeseň 2013, keď mal mimochodom už 26 rokov, sa ale všetko začalo lámať. V drese Maccabi Tel Aviv strelecky explodoval, napokon zaznamenal za tri sezóny 91 ligových gólov. V ročníku 2015/16, keď sa jeho klub dostal aj do Európskej ligy, stihol v jedinom ročníku zaznamenať 49 gólov v 56 zápasoch.

Následne v rokoch 2017 a 2019 ovládol tabuľku strelcov čínskej Superligy, v druhom prípade strieľal cez gól na zápas. Aktuálne pôsobí v PSV Eindhoven, kde v prvom ročníku vsietil 17 presných zásahov. Sezónu 2021/22 začal taktiež mimoriadne, veď v 2. predkole LM zaznamenal hattrick proti Galatasarayu a tak Zahavi môže stále snívať o tom, že si zahrá po prvýkrát aspoň skupinovú fázu Ligy Majstrov UEFA. PSV ale musí zvládnuť ešte dve prekážky.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter