“Už včera bolo neskoro”: Len TOTO reálne spasí slovenský šport!

Európske poháre nám ukazujú, aká je úroveň slovenských súťaží. V tejto sezóne v oboch dominantných športoch (futbal i hokej) zastupuje na jeseň našu krajinu len Slovan Bratislava. V oboch prípadoch nie práve úspešne.

A to nutno dodať, že v oboch športoch je zároveň slovenskou špičkou. Rôzne neúspechy, korupčné škandály, nedávne opatrenia súvisiace s koronavírusom a teraz extrémne ceny pohonných hmôt i energií. Slovenský šport dostáva ranu za ranou, pričom len ťažko veriť, že nejakým zázrakom sa karta obráti a pôjde nahor.

Hlavným problémom sú financie. Ich nedostatok znamená nezáujem kvalitných hráčov, a čo sa týka mládeže, športovať budú v športových kluboch len tie deti, ktorých rodičia budú na to mať. To znamená veľký problém. Ako ho riešiť?

No, niekto povie, že by sa malo viac investovať do športu. Ale tí, ktorých šport veľmi nezaujíma, povedia, aby sa viac investovalo do kultúry. Niekto uprednostní investície do zdravotníctva, dopravnej infraštruktúry alebo školstva. Šport, teda minimálne seniorsky, nie je niečo, čo by mali dotovať mestá alebo štát.

Azda jediný spôsob, ak teda nebudeme hovoriť o zázračnom príleve nejakých investorov, je zodvihnutie úrovne vďaka peniazom bývalých či súčasných úspešných športovcov. Tých, samozrejme, nemožno nútiť. Žiaden zákon ani nariadenie neexistuje.

Mnohé kluby majú viacerých úspešných odchovancov, ktorí hokejom či futbalom zarábajú veľké peniaze. Koľkí z nich ale podporia napríklad mládež vo svojom rodnom meste alebo materskom klube? Niektoré kluby ich majú toľko, že by si kluby mohli dovoliť vďaka ich darom najímať kvalitných trénerov, požičiavať výstroje a pomôcky, rodičia by nemuseli platiť energie.

Takto by mohli športovať aj deti z menej majetných rodín a raz by z nich mohli byť úspešní reprezentanti a bohatí ľudia. A tí by zase časť svojich príjmov venovali svojim materským klubom a takto by to mohlo pokračovať celé roky. Navyše, prípadná zvyšujúca sa úroveň by mohla prilákať širšie masy na štadióny, nových sponzorov. Žiaľ, nedeje sa to. Možno raz …

Pred sezónou 2022-23: Toto je 20 najproduktívnejších CZ/SK hráčov v NHL!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený MŠK Žilina (@mskzilina)

Zdroj: Športový Magazín | Foto: Instagram/Duklatrencin