Úžasná liaheň: Tušili ste, že TÍTO všetci hráči si prešli košickým hokejom?

HC Košice vyhrali v sezóne 2022-23 Extraligu. Košický hokej patrí, ako zrejme viete, už od čias Československa k tomu najlepšiemu u nás. V ostatnej dobe sa vo veľkom hovorí o odchovancoch Nitry a tradičná je liaheň v Trenčíne.

Avšak možno budete prekvapení, koľko zaujímavých mien si prešlo mládežníckym hokejom v Košiciach. Čerpali sme z oficiálnych údajov zo stránky Eliteprospects.

Košice a NHL? Áno! Až dvanásť hokejistov z košickej mládeže si zahralo v NHL, z toho dvaja v nej aktívne pôsobia. Tou dvojicou je Erik Černák a Juraj Slafkovský. Okrem nich do 12-člennej skupiny patrí brankár Staňa, obrancovia Marinčin, Droppa a Jaroš a útočníci Nagy, Svatoš, Jurčo, Bicek, Ihnačák a aj legendárne meno slovenského hokeja – Peter Bondra.

Legendárnym menom spojeným s košickým hokejom je nepochybne i Vincent Lukáč, účastník viacerých MS v hokeji, dvoch olympiád i Kanadského pohára v drese Československa.

Košičanom s potenciálom si čoskoro zahrať v NHL je Jakub Demek draftovaný organizáciou Vegas Golden Knights, podobne tak prospekt s očakáným draftom v 2.-3. kole v tomto roku Maxim Štrbák. Slušná budúcnosť môže čakať na 19-ročného brankára Rastislava Eliáša, ktorý bol jednotkou svojho tímu tento rok v prestížnej americkej USHL. Nádejou je j Ľubomír Kupčo alebo Peter Repčík.

Okrem nich by sme ešte radi spomenuli hráčov, akými sú Vladimír Dravecký, nádejný Roman Faith alebo brankár Dominik Riečický.

Špeciálne miesto si zaslúži Ladislav Troják (1914-1948), ktorý ako prvý Slovák reprezentoval Československo. Jeho súčasťou bol pred aj po 2. sv. vojne a na konte má všetky tri cenné kovy, vrátane zlatého z roku 1947.

Slafkovský deviatym Košičanom v NHL: Kto bol ten úplne najproduktívnejší?

Zdroj: Športový Magazín, Eliteprospects | Foto: Instagram