Blíži sa koniec marca a UEFA rozhodla o presunutí EURA 2020 na leto 2021, čím “venovala” vedeniam domácich súťaží čas na regulárne dohratie sezón. Tie pôvodne museli končiť približne v polovici mája, zatiaľ čo momentálne môžu finišovať až koncom júna, poprípade ešte neskôr. To však môže byť oveľa väčší problém, ako sa na prvý pohľad javí.
Prečo? Ako je známe, hlavné fázy či už Ligy majstrov alebo Európskej ligy začínajú vždy v polovici septembra. Predkolá však už začiatkom júla. Ak by súťaže skončili do konca júna, nebol by problém. Čo ak to ale situácia neumožní? Práve európske poháre (a ich obsadenie) môže byť najväčším problémom.
Pod hlavičkou UEFA je aktuálne 55 krajín, z toho 54 (s výnimkou Lichtenštajnska) majú domácu ligu. V 13 štátoch sa hrá systémom jar-jeseň, a teda o účastníkoch v európskych pohároch je v ich prípade rozhodnuté. Jedná sa predovšetkým o severské a post-sovietske krajiny. Čo však všetky ostatné, vrátane všetkých popredných líg? Koho oni pošlú do európskych pohárov?
V súčasnosti si nikto netrúfa povedať, kedy sa v ktorej krajine začne hrať. Napríklad na Slovensku aj vďaka opatreniam a nie príliš vysokému počtu nakazených ľudí je reálne, že sa Fortuna liga počas mája a júna dohrá. Podobné vízie majú aj ďalšie národné zväzy. Čo však také Taliansko, Španielsko, Francúzsko a ďalšie štáty, kde je hrozba, že sa nezačne ani do leta? V ich prípade existujú zrejme dve možnosti, pričom v každom prípade budú nejakí “poškodení”.
1) Do LM a EL budú nasadené rovnaké kluby, ako v aktuálnom ročníku.
2) Do LM a EL budú nasadené tímy, ktoré v priebežných tabuľkách figurujú na miestach zaručujúcich účasť v nich.

Otázkou je rovnako, či by o účastníkoch rozhodovali domáce zväzy alebo výbor UEFA. Ďalším problémom kontinentálnych súťaží môžu byť tak dohratie aktuálneho, ako aj začatie nového ročníka. Ako už bolo spomenuté, účastníci z niektorých štátov môžu byť pripravení hrať, no z iných nie. Ako to teda všetko bude vyzerať? Asi sa musíme nechať prekvapiť, keďže od roku 1955, keď vznikla Liga majstrov, nikdy žiadnu podobnú situáciu kompetentní riešiť nemuseli.
Foto: Twitter