VIDEO: Jeden z najkontroverznejších gólov histórie futbalu: Uznali by ste ho?

Od inkriminovaného okamihu uplynulo už viac než polstoročie, no dodnes sa o ňom vedú diskusie. Rozhodne oprávnene, veď tento gól rozhodol o titule svetového šampióna!

Písal sa 30. júl 1966 a takmer deväťdesiatsedemtisíc divákov natlačených na londýnskom Wembley s napätím sledovalo finále ôsmeho svetového šampionátu vo futbale medzi domácim Anglickom a Nemeckom (v tom čase Nemecká spolková republika alebo Západné Nemecko). Zápas skončil nerozhodne 2:2 a nasledovalo predĺženie.

Prebiehala 101. minúta a Geoff Hurst dostal prihrávku do šestnástky, kde si loptu spracoval, otočil sa okolo nemeckého obrancu a vypálil ranu. Lopta trafila spodnú stranu brvna a odrazila sa k bránkovej čiare. Nastala chvíľa napätia a švajčiarsky rozhodca Gottfried Dienst gól aj napriek protestom Nemcov uznal. Tí sa napriek snahe na gólovú odpoveď nezmohli, a v poslednej minúte predĺženia inkasovali od Hursta ešte jeden gól, čím zavŕšil nielen hattrick, ale aj skóre zápasu a celý šampionát.

Anglicko sa stalo prvý a zatiaľ aj poslednýkrát majstrom sveta vo futbale. Dodnes sa však vedú o tomto góle obrovské diskusie. Podľa väčšiny gól totižto platiť nemal, pretože lopta nebola údajne celým objemom za čiarou. Hoci k dispozícii bolo aj vtedy viac kamier, ani jedna neodhaľuje stopercentne pravdu. Predovšetkým anglickí priaznivci sa bránia argumentom, že vyhrali napokon aj tak až 4:2. Samozrejme, ak by gól uznaný nebol, zápas by sa mohol skončiť úplne inak. A rozhodcovi to môže len ťažko niekto zazlievať, veď strela sa od zeme odrazila v zlomku sekundy.

Kontroverzný gól/negól Geoffa Hursta

[poll id=”18″]

Zdroj: Youtube | Foto: Youtube