VTIPNÁ minulosť: Takto vyzerali bradaté dejiny hádzanej!

Hádzaná patrí medzi najznámejšie kolektívne športy a obľubu má aj na Slovensku. V ére samostatnosti sme sa predstavili na mužských šampionátoch šesťkrát, z toho dvakrát na svetovom a štyrikrát na európskom. Rekordným bolo pre nás 10. miesto na MS 2009.

Avšak, v ére Československa sme na tom boli ešte oveľa lepšie, a napríklad, v roku 1967 sme sa stali majstrami sveta. Veľkým úspechom bolo i striebro z LOH 1972. Ale dejiny hádzanej sú, pochopiteľne, oveľa staršie. Čo sa týka veľkých podujatí, prvé mužské MS sa konali v roku 1938 a na LOH sa objavil tento šport pre veľkú obľubu v “nemeckej tretej ríši” už v roku 1936 v Berlíne. Následne ale až v roku 1972, odkedy je neoddeliteľnou súčasťou olympiády.

Väčšina pravidiel sa za desaťročia veľmi nezmenala, no to, čo je celkom iné oproti historii, sú góly. Teda, predovšetkým ich počet. Ak aspoň občas sledujete hádzanú alebo trošku registrujete výsledky zápasov, určite viete, že v zápasoch padá približne 50-60 gólov. To je v tradičnom 60-minútovom dueli cca jeden na minútu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený THW Kiel (@thwhandball)

To ale neplatilo vždy. Napríklad v roku 1936 “vo finále” (resp. v rozhodujúcom zápase skupiny o zlato) na LOH v Berlíne vyhralo domáce Nemecko s Rakúskom 10:8. Úplným extrémom bol zápas Maďarska proti USA v základnej skupine, ktorý skončil 7:2. Dobre, poviete si, že to boli úplné začiatky. Totálny pravek. A my súhlasíme.

Pozrime sa ale do ďalších rokov. Po vojne sa hral prvý šampionát v roku 1954 a odvtedy až do roku 1993 každé tri či štyri roky. Teraz sa hrá už každé dva roky. Ale napríklad ešte v roku 1974 skončilo finále medzi Rumunskom a Východným Nemeckom len 14:12 a o 3. miesto Juhoslávia porazila Poľsko 18:16. Zlom nastal až v osemdesiatych rokoch, keď vo veľkých zápasoch začalo padať cez 45 gólov.

Opačným extrémom bola finálová výhra Španielska nad Chorvátskom v roku 2005 v pomere 40:34. V posledných piatich finálových dueloch mužských svetových šampionátov sme videli 47-59 gólov. V slovenskej Extralige 2021/22 padalo v priemere 54 gólov na zápas.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Pixabay