Zabudnutá história: Ktorý Slovák hral ako jediný za Juventus?

Juventus je najúspešnejší taliansky klub histórie, čo potvrdil aj nedávnou rekordnou 9-ročnou sériou majstrovských titulov bez prerušenia. Celkovo sa z triumfu radoval 36 krát, čo je takmer rovnako, ako AC a Inter Miláno v súčte. S výnimkou jedinej sezóny (2006/07), keď bol pre korupciu preradený do Serie B, bol vždy medzi elitou.

Mnohí si myslia, že v jeho drese sa nikdy nepredstavil slovenský futbalista. Predsa len, za socializmu nemohli športovci len tak odchádzať z vlasti, predtým bol u nás futbal v plienkach a ak by niekto po roku 1989 hral za Juve, hovorilo by sa o tom.

Realita je však iná. V lete 1947 totižto do Juventusu prestúpil Slovanista Ján Arpáš. Útočník, ktorý sa narodil v roku 1916, strávil v klube jednu sezónu, behom ktorej strelil v 18 dueloch 6 gólov a aspoň trošku pomohol svojmu celku k delenému 2. miestu spoločne s AC Milánom a Triestinou, keďže v tej dobe sa v Taliansku pri rovnakom počte bodov ďalšie kritériá neriešili, ak nešlo o titul alebo zostup.

Arpáš sa následne vrátil do Slovanu, ktorý v tej dobe fungoval pod názvom Sokol NV Bratislava. S ním získal v rokoch 1950 a 1951 československé majstrovské tituly.

Mimochodom, behom II. sv. vojny naskočil aj do dvanástich duelov za Slovensko, pričom strelil jeden gól Nemecku v roku 1939 a v roku 1944 strelil hattrick do siete Chorvátska pri prehre 3:7. Zomrel v apríli 1976, a teda sa už nedožil Československého zlata na EURE 1976.

Arpáš v drese Slovanu

Zdroj: National-football-team-teams.com, Wikipedia.en | Foto: Twitter