Zabudnutá legenda: Čo dokázal fantastický Dixie Dean?

O súčasnom anglickom futbale sa píše neustále, hoci niekedy sa zdá, že akoby sa zabudlo na to, že pred rokom 1992 a vznikom Premier League sa tam hralo už viac ako 100 rokov. Aj preto takmer nikto nevie v našich končinách o mužovi, ktorého meno bolo Dixie Dean.

Nečudo, veď bol ešte o šesť rokov starší ako “náš” Josef Bican. Medzi anglickou elitou ale dosiahol niečo, čo sa nikdy nikomu nepodarilo. Ale poďme po poriadku. Dixie Dean sa narodil v meste Birkenhead, ktoré má v súčasnosti cez 80 tisíc ľudí. Toto prístavné mesto leží len pár kilometrov od Liverpoolu, s ktorým ho prepája most dlhý cca dva kilometre. Netreba sa tak čudovať, že ako 18-ročný prestúpil z Tranmere do jedného z dvoch veľkých liverpoolskych klubov – Evertonu. V ňom strávil dvanásť sezón, a teda takmer celú kariéru.

O Deanovi sa dá tvrdiť, že bol srdciarom a dodnes ho môžeme označovať ako ikonu Evertonu, s ktorým prežil aj turbulentné obdobie, aké sa dnes nedá ani predstaviť. Everton totižto v jeho ére získal dva tituly (v rokoch 1928 a 1932), no medzitým stihol na sezónu zostúpiť do druhej ligy.

Najväčší počin dokázal Dixie Dean už ako 21-ročný, a to v sezóne 1927/28. V tom čase mala najvyššia anglická súťaž 22 účastníkov a hralo sa teda na 42 kôl. On naskočil do 39 z nich a zaznamenal neskutočných 60 gólov! Nikto nikdy niečo také nedokázal. Samozrejme bola iná doba ako dnes, v tej sezóne padalo v lige 3,82 gólu na zápas, no jeho dominancia je podložená faktom, že druhý George Beet z Burnley sa presadil 35 krát, a teda, zaostal za ním o 25 gólov, zatiaľ čo na TOP10 stačilo práve 25 gólov.

Jeho góly boli pre Everton nepostrádateľné aj v ďalších rokoch, veď vďaka 45 presným zásahom sa podarilo získať klubu aj titul v sezóne 1931/32, a celkovo sa vrámci ligových súťaží presadil za liverpoolsky celok 350 krát. Dean sa zapísal aj do dejín anglickej reprezentácie, veď behom krátkej (5-ročnej) kariéry v anglickom drese stihol zaznamenať v 16 zápasoch až 18 gólov, z toho dva hattricky. Navyše, dovedna strelil za Everton 383 súťažných gólov, vďaka čomu je nielenže najlepší strelec klubovej histórie, ale zároveň má viac gólov, ako druhý a tretí najlepší strelec v súčte. Kariéru ukončil ako 33-ročný keď po účinkovaní v Notts County v 3. lige zamieril do Írska. Zomrel v roku 1980.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Melaman2.com, Wikipedia | Foto: Twitter