Zápas o veľké milióny: Koľko zinkasuje víťaz Európskej ligy?

Európska liga je “chudobným príbuzným” Ligy Majstrov a tento rok platí, že len jej víťaz zarobí viac peňazí než FC Malmo, ktoré dostane od UEFA najmenej peňazí zo všetkých účastníkov skupinovej fázy milionárskej súťaže.

Zatiaľ, čo Malmo zinkasovalo 19 981 000 eur, aktuálni finalisti EL sú pred finále na čiastkach 19 976 000 (Frankfurt) a 17 998 000 (Rangers). Za víťazstvo dostane víťazný celok 4 milióny eur, a teda, preskočí Malmo (a v prípade Frankfurtu i Sheriff Tiraspol).

Avšak, samotný triumf by bol pre oba celky bránou k oveľa vyšším zárobkom. Keďže víťaz Európskej ligy 2021-22 sa automaticky kvalifikuje do Ligy Majstrov 2022-23 (a rovno do 1. koša), bude mať istotu, že v budúcej sezóne automaticky zinkasuje prnajmenšom 15,64 milióna (účasť v LM) a ďalšie milióny za koeficient či vysielacie práva.

Tento zápas bude veľmi vypätý, pretože ani jeden z klubov sa z domácej súťaže do skupinovej fázy LM 2022-23 nekvalifikoval. Frankfurt obsadil v Bundeslige len 11. miesto a ak prehrá finále EL, v budúcej sezóne ho v Európe neuvidíme vôbec. Ak prehrá Rangers, bude hrať ako škótsky vicemajster predkolo LM a v prípade vypadnutia má istotu aspoň skupinovej fázy Európskej ligy. V nej ale, pochopiteľne, bude hrať opäť o zlomkové zárobky oproti možnostiam v Lige Majstrov. Teda, v stredu od 21:00 pôjde o viac ako len o trofej a 4-miliónovú prémiu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený UEFA Europa League (@europaleague)

Zdroj: Football-coefficient.eu | Foto: Instagram/Rangersfc