Žiadna NHL ani KHL: Za aké kluby hrajú lotyšskí hrdinovia?

Postup Lotyšska do semifinále MS v hokeji 2023 je obrovsku senzáciou. Ešte 5 minút pred koncom posledného zápasu v skupine boli na pokraji vypadnutia z turnaja, Namiesto 5. miesta v skupine sú ale aktuálne semifinalistami.

Tí, ktorí to nevedia, sa teraz pýtajú, kde vlastne tí Lotyši hrajú. Nemôžu to byť predsa žiadni lúzri. Nie sú. Na piatich z nich majú práva kluby z NHL, no ani jeden v nej v tejto sezóne nehral.

Najpočetnejšia skupinka Lotyšov hrá v Česku. Z aktuálneho výberu pôsobia v českej Extralige až ôsmi reprezentanti Lotyšska na MS 2023, medzi nimi aj skúsený asistent Roberts Bukarts. Napríklad obranca Karlis Cukste vyhral s Třincom titul.

Zastúpenie má ale aj slovenská Extraliga, veď za Nové Zámky hrá obranca Roberts Mamcics. Ten pre zranenie ale v semifinále nehral.

Až pätica hráčov Lotyšska hrá vo Švédsku, no napríklad autor prvého štvrťfinálového gólu
Dans Ločmelis len juniorsku súťaž.

Dvaja hráči vrátane kapitána Kasparsa Daugaviņša hrajú v nemeckej DEL lige, rovnako tak tu nájdeme zástupcov štyroch švajčiarskej ligy, po jednom z Rakúska, Dánska, Fínska a kvarteto z nižších, príp. univertizných amerických či kanadských líg.

Nečakaný úvod duelu: Hviezda juniorskej ligy šokovala “vlastných”!

Zdroj: Eliteprospects | Foto: Instagram