“Živiť sa MMA nebol môj primárny cieľ” priznáva Mišo “Šaman” Dobiáš

Ak hovoríme o stáliciach slovenského MMA, rozhodne by sme nemali opomenúť meno Miša Dobiáša, o ktorom je počuť oveľa menej, ako by si zaslúžil. Aj keď nevyhľadáva tisícky followerov a lajkov na sociálnych sieťach, za vašu pozornosť rozhodne stojí!

Michal s bojovými športami začal ešte približne na základnej škole. Ako desaťročný sa venoval karate, išlo skôr o detskú formu bez akýchkoľvek kontaktov či sparingov. Na strednej pokračoval v kombináciách kickboxu a jiu jitsu, neskôr sa popri práci vyhadzovača venoval už len boxu a s kolegami začal v podstate to klasické MMA, ktoré poznáme dnes.

Sympatický západniar popri tréningoch vyštudoval dve vysoké školy zamerané na bezpečnosť, v tomto odbore ale nepokračoval, snaží sa venovať hlavne športu a práci, ktorú popri kariére vie stíhať.

“Šport je teraz moja priorita, myslím si, že trénovaním sa nedá až tak uživiť, teda keď aktívne skončím, budem sa venovať tomu, čo som vyštudoval alebo jednoducho tomu, čo ma baví,” vysvetľuje.

Pri otázke, kedy prišiel moment, v ktorom si povedal, že by sa týmto športom chcel živiť a venovať sa mu profesionálne, mal športovec jasno. “To “živenie” nebol cieľ. Trénoval som, bavilo ma to a v 18-stich prišla šanca na prvý amatérsky zápas, kde som od profesionála dostal ťažkú bitku,” spomína s úsmevom. “Práve to ma nakoplo, možno keby som vyhral, nelákalo by ma to až tak.

Ešte na galavečeri OKTAGON 2 vzal na poslednú chvíľu zápas s Tomášom Bolom. Aj keď priznáva, že by sa do najznámejšej česko slovenskej organizácie rád vrátil, jeho ciele sú oveľa vyššie.

“Zviditeľnil by som sa, to je pravda, a prišli by viacerí sponzori, ale stále by to bolo iba lokálne. Veľmi by som chcel zápasiť v zahraničí, aj keď rozumiem, že všetko má nejakú postupnosť,” hovorí o svojich plánoch.

Michalove momentálne skóre je 9 výhier a 9 prehier, posledný zápas s Kamilom Cibinskim hodnotí veľmi pozitívne a aj keď si uvedomuje, že spravil zopár chýb, výsledok bol veľmi tesný. “Už som to nejako predýchal, ide sa ďalej. Hlavné je, že zápas bol dobrý a bola to európska úroveň, som spokojný.”

VIDEO zo zápasu Cibinski vs. Dobiáš si pozriete -TU-

Keďže sa už tínedžerských časoch venoval jiu jitsu, väčšina súperov ho považuje za “zemiara”, v zápase s Kamilom ale ukázal, že je veľmi kvalitný postojár. “V tomto zápase som sa chcel vyslovene “pobiť” a cítil som, že Kamil mi to dovolí,” spomína na posledné stretnutie v klietke Michal.

Koho by vo svojej váhe vybral do TOP 4?

Pri tejto otázke premýšľal azda najviac. “Je to asi tá najnabitejšia váha, je ťažké vybrať, je ich tam veľa,” hovorí a znova premýšľa, ktorých zápasníkov z weltru by určil za česko slovenskú špičku.

“Na vrchole je rozhodne Makhmud Muradov, za ním možno Kincl a Kozma a rozhodne tam patrí aj Rado Úškrt, s ktorým trénujem, je to skvelý chalan, mám ho rád,” hodnotí domácu scénu Šaman.

Záhadná prezývka

Mišova priateľka na otázku prečo práve prezývka “Šaman”, zareagovala veľkým smiechom. Údajne to bola prvá vec, na ktorú sa ho spýtala, keď spolu začali chodiť. “Lebo mám čarovnú paličku, chceš ju vidieť?,” spomína so smiechom.

Mišo priznáva, že ju využíva už dlho: “Nachádza ma už od detstva, odmalička ma tak volali, vždy ma tá prezývka nejako našla a vždy to malo viac dôvodov. Niektoré sú nezverejniteľné a kvôli niektorým by som mal určité problémy,” znova tajomne odpovedá sympatický chalan.

“Chvíľami to bola moja detská prezývka, chvíľami to bolo moje gangsterské meno, teraz je to moja zápasnícka prezývka,” uzatvára. Mišovi držíme prsty, ďakujeme za rozhovor a príjemné stretnutie a tešíme sa na ďalšie zápasy 🙂

Sledujte Športový magazín naďalej, už onedlho vám prinesieme viac info o Mišovi a jeho zaujímavých svetových sparingoch, s ktorými trénoval v ďalekej Kanade.

Grappling s Francisom Carmontom, UFC zápasníkom, ktorý porazil aj neporazeného Vémolu

Foto: Instagram/ michal.saman.dobias