Život Kobeho Bryanta: Toto ste o legende NBA určite nevedeli!

Je legendou, má na svojom konte niekoľko úspechov, mladí basketbalisti chceli byť ako on, napodobňovali ho a obdivovali. Reč nie je o nikom inom, než o slávnej  hviezde zámorskej NBA Kobe Bryantovi.

Nedávno sa mu dostalo obrovskej pocty, akej sa dostane len hráčovi, ktorý oprávnene nesie prívlastok výnimočný. Minulý týždeň sa jeho meno navždy zaradilo medzi elitu basketbalového sveta. Dresy s číslami 8 a 24, ktoré hrdo nosil, vyvesili počas zápasu Los Angeles Lakers a Golden State Warriors. „Nie je to o dresoch, ktoré tam pre mňa visia,” povedal Bryant počas slávnostného odchodu do dôchodku. „Ide o dresy, ktoré tam viseli predtým. Bez nich by som dnes nemohol byť tu. Inšpirovali ma, aby som hral na vysokej úrovni.

Bryant sa tak pridal ku svojmu kamarátovi a dlhoročnému spoluhráčovi Shaquille O’Nealovi, ktorého dres s číslom 34 tiež visí v Staples Centre. Zaujímavosťou je, že ich prvá sezóna v Lakers začala v ten istý rok. I keď O´Neal odohral predtým štyri sezóny v Orlande, do Lakers nastúpil práve vtedy, keď LA vymenilo mladého, vtedy len osemnásťročného Bryanta. Považovali sa za veľmi silnú hráčsku dvojku. Hrali spolu osem sezón, ale Shaquille O’Neal napokon v sezóne 2004/2005 odišiel do Miami.Bryant and O´Neal

Mladý talent s talentom v krvi

Bývalý profesionálny hráč zámorskej basketbalovej ligy a v súčasnosti podnikateľ, ktorý sa narodil 23. augusta 1978 vo Philadelphii, je najmladším z troch detí Pamely Cox Bryant a bývalého hráča NBA Joe Bryanta.Kobe bol vášnivým hráčom basketbalu i futbalu už od malička. Keď sa jeho rodina vrátila do Philadelphie v roku 1991, Bryant vstúpil do stredoškolského tímu Lower Merion, ktorý po ňom v roku 2010 pomenoval telocvičňu.

Hoci mal výborné známky a vysoké hodnotenie v SAT (test pre prijatie na vysokú školu), Bryant sa rozhodol ísť po strednej škole do NBA. Draftovaný bol v roku 1996 v prvom kole ako 13. výber. Vybral si ho tím Charlotte Hornets, ale hneď ho vymenili. Jeho debut tak začal v LA Lakers.

Roky a čísla

Od roku 1996 pôsobil len v Lakers. Dlhých 20 rokov obliekal dres Los Angeles, ale nie vždy s tým istým číslom. Do roku 2007 nosil číslo 8 a následne od roku 2007 až do ukončenia hráčskej kariéry obliekal dres s číslom 24. Keď sa ho novinári pýtali pri vyvesení dresov do siene, ktorý hráč bol lepší, či ten s číslom 8 alebo ten s 24, odpovedal: ,,Ťažko povedať, ale číslo osem malo čosi do seba, čo dvadsaťštyri nikdy nemala, a to schopnosť rastu vlasov.”Kobe Bryant ceremony

Osobný život

V roku 2001 sa Bryant oženil s 19-ročnou Vanessou Laineovou. O dva roky neskôr bol obvinený so sexuálneho obťažovania mladej 19-ročnej hotelovej pracovníčky v Colorade. Bryant priznal cudzoložstvo, ale poprel znásilnenie mladej ženy. Spor a obvinenie sa v roku 2004 vyriešilo mimosúdne.

NBA kariéra

Bryant bol hneď vo svojej úvodnej sezóne 1996-1997 ocenený za All Rookie. V nasledujúcej sezóne bol štartérom v All Stars Game 1998. Hoci Lakers trpeli po odchode O´Neala v roku 2004, Bryant zostal ich veľkou oporou.

Dokonca v roku 2006 zaznamenal až 81 bodov za zápas proti Torontu Raptors. V roku 2008 bol vymenovaný MVP a v ten istý rok Kobe Bryant so svojím tímom podľahol vo finále Bostonu Celtics. V nasledujúcom roku však Lakers oplatili horkosť finálovej prehry a Celtics porazili. V 2008 a 2012 bol súčasťou olympijského výberu a v oboch prípadoch vyhral zlaté medaile spolu s Kevinom Durantom, LeBronom Jamesom, Carmelom Anthonym a ďalšími. Po zraneniach achilovky, kolena a ďalších, v rokoch 2013 až 2015, začal uvažovať o ukončení kariéry. Trinásteho apríla 2016 Bryant oslnil vypredaný dav v Staples Centre v poslednom zápase svojej kariéry, keď zaznamenal 60 bodov a doviedol Lakers k výhre nad Utah Jazz.

Jeden z najväčších hráčov

Počas ceremoniálu vešania jeho dresov povedal: ,,Cítim sa skvele a som veľmi pyšný, že tu môžem stáť s rodinou. Nemôžem uveriť, ako rýchlo prešlo 20 rokov.“ Kobe Bryant sa navždy zapíše do dejín Lakers ako aj NBA. Je predsa dvojnásobný olympijský víťaz, nastrieľal 33,570 bodov, je päťnásobný šampión, 18-násobný účastník All Stars Game, štvornásobný MVP All Stars, dvojnásobný MVP Finále NBA, tretí najlepší strelec v histórií NBA a v roku 2008 najužitočnejší hráč ligy. Pre mnohých starých i mladých basketbalistov bude idolom navždy.Bryant ceremony

Zdroj: Biography.com, Basketball-reference.com, Theundefeated.com | Foto: Facebook, YouTube | Video: YouTube