Vo štvrtok 1. októbra boli vyžrebované základné skupiny Ligy Majstrov, v ktorých nemá tentokrát zastúpenie tak Slovensko, ako ani Česko či Poľsko. Prekvapením je naopak kvalifikovanie sa maďarského šampióna Férencvárosu, pre ktorý je to návrat do skupinovej fázy po 24 rokoch.
Povedať, ktorá skupina je tou najťažšou, či hodnou označenia “skupina smrti”, je dosť subjektívne. Najviac sa k tomu pomenovaniu zrejme blíži skupina H, kde sa o dve postupové miestenky pobijú PSG, Manchester United a RB Lipsko, zatiaľ čo “Škrtelov” Basaksehir bude zrejme jasným outsiderom. Aj skupina A je veľmi ťažká, veď dvojicu Bayern a Atlético Madrid (podľa koeficientov vlastne 1. a 4. európsky tím) dopĺňajú Salzburg a Lokomotiv Moskva. Za zmienku určite stojí aj “Béčko”, kde je Real Madrid, Šachtar Doneck, Inter Miláno a nemecký M´Gladbach.
Čo však hovoria koeficienty? Podľa nich sú tímy nasadzované do jednotlivých košov (teda s výnimkou prvého), kde sú vždy nasadení víťazi LM a EL, ako aj šampióni TOP6 najlepších líg. A ak náhodou (ako teraz v prípade Bayernu) nejaký klub vyhrá aj domácu ligu aj európsky pohár, miestenka prepadá na siedmu, príp. aj ôsmu krajinu rankingu UEFA.
Práve podľa neho je tentokrát suverénne najsilnejšou skupinou práve skupina A, veď jej účastníci majú v súčte koeficientov až “hodnotu” 349,5. Je to takmer najviac, ako vôbec mohlo byť, pretože Bayern aj Lokomotiv mali zo svojich košom najvyšší koeficient, zatiaľ čo Atlético i Salzburg v tých svojich zase druhý najvyšší. Najvyšší maximálny súčet mohol byť v prípade, ak by spoločne s Bayernom a Lokomotivom boli v skupine A ešte FC Barcelona a Dynamo Kyjev. V tom prípade by to bolo až 352. Naopak, najnižší možný súčet mohol byť len 176. K tomu sa priblížila najviac liverpoolska skupina D.
Poradie skupín podľa súčtu koeficientov ich účastníkov:
- – 349,5 – A – Bayern Mníchov, Atlético Madrid, FC Red Bull Salzburg, Lokomotív Moskva
- – 309,0 – G – Juventus, FC Barcelona, Dynamo Kyjev, Ferencváros Budapešť
- – 289,0 – B – Real Madrid, Šachtar Doneck, Inter Miláno, Borussia Mönchengladbach
- – 283,5 – H – PSG, Manchester United, Lipsko, Basaksehir
- – 265,0 – C – FC Porto, Manchester City, Olympiakos FC, Olympique Marseille
- – 234,5 – E – Sevilla FC, Chelsea FC, Krasnodar, Stade Rennais FC
- – 218,5 – F – Zenit Petrohrad, Borussia Dortmund, Lazio, Club Bruggy
- – 216,5 – D – Liverpool FC, Ajax Amsterdam, Atalanta, FC Midtjylland
Ako však vieme, koeficienty sú len “čísla” za ostatných päť sezón, a teda nemajú úplnú súčasnú výpovednú hodnotu.
Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia.en | Foto: Twitter